https://pomorska.pl
reklama

Profilaktyka to inwestycja w nasze zdrowie

Materiał informacyjny Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
Przy okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem i Tygodnia Walki z Rakiem rozmawialiśmy z dr Agnieszką Bańkowską, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Wydarzenia ubiegłego tygodnia skupiły się przede wszystkim wokół szeroko pojętej profilaktyki i promocji zdrowia. Podczas uroczystego spotkania w Urzędzie Wojewódzkim - 6 lutego- podsumowaliście Państwo działania profilaktyczne K-P OW NFZ w 2024 roku.

W 2024 zorganizowaliśmy oraz uczestniczyliśmy w prawie 140 wydarzeniach profilaktycznych. To m.in. Środy z profilaktyką w NFZ w Bydgoszczy, Białe soboty i niedziele w wielu miejscach naszego regionu, „Bieg dla jaj” promujący profilaktykę nowotworów męskich, akcja „Do pracy jadę rowerem” zachęcająca do aktywności fizycznej, Forum seniorów, Wtorki z farmaceutami i wiele innych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki współpracy z ponad 40 partnerami - naszymi świadczeniodawcami, stowarzyszeniami pacjentów, wojewodą kujawsko-pomorskim, prezydentem Bydgoszczy i samorządami z całego województwa, KRUS, ZUS, KAS i wszystkimi instytucjami, których nie sposób tu wymienić – udało nam się dotrzeć do wielu tysięcy mieszkańców naszego regionu. Uczestnicy tych wydarzeń mieli okazję skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, konsultacji ze specjalistami oraz edukacyjnych warsztatów promujących zdrowy styl życia.

Jakie były efekty tych działań?

Przede wszystkim – zwiększona świadomość zdrowotna – tysiące osób dowiedziało się jak ma dbać o swoje zdrowie i zapobiegać chorobom. Edukacja na temat zdrowego stylu życia, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej oraz rezygnacji z używek pomaga ludziom lepiej dbać o swoje zdrowie. Dzięki przeprowadzonym badaniom profilaktycznym wiele osób mogło podjąć odpowiednie leczenie na wczesnym etapie. To bardzo ważne. Efekty naszych działań potwierdzają jak istotna jest współpraca różnych instytucji i partnerów w realizacji tego rodzaju inicjatyw.

Jakie znaczenie w działalności NFZ mają akcje z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia oraz finansowanie programów profilaktycznych?

Profilaktyka i promocja zdrowia są bardzo ważnym elementem działalności Narodowego Funduszu Zdrowia. Profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie chorób, w ich początkowym stadium, gdy leczenie jest skuteczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta. Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ, takie jak profilaktyka raka piersi, szyjki macicy czy jelita grubego ratują życie setkom tysięcy osób w całym kraju.

A jak wyglądała w ubiegłym roku realizacja tych programów w naszym województwie?

Z programów profilaktycznych finansowanych przez K-P OW NFZ skorzystało w ubiegłym roku blisko 292 tysiące mieszkańców naszego województwa. Najwięcej pacjentek skorzystało z programu profilaktyki raka piersi. Łączna liczba tych badań wykonanych stacjonarnie i w mammobusach w ubiegłym roku wyniosła ponad 75 tysięcy. Z profilaktycznej cytologii skorzystało zaś ponad 20 tysięcy kobiet. Bezpłatną profilaktyczną kolonoskopię wykonało ponad 4300 pacjentów, a z programu profilaktyki chorób układu krążenia skorzystało blisko 21,5 tysiąca mieszkańców regionu. Przypomnę, że od czerwca 2024 roku również każda kobieta w ciąży może skorzystać z badań prenatalnych - bez względu na wiek. W naszym województwie do końca ubiegłego roku z tej możliwości skorzystało prawie 5 tysięcy pań. Natomiast z profilaktyki 40 plus do końca ubiegłego roku skorzystało blisko 166,5 tysiąca mieszkańców naszego regionu.

Kolonoskopia - profilaktyka nowotworu jelita grubego

emisja bez ograniczeń wiekowych

Liczby wydają się spore, ale w zestawieniu ze skalą uprawnionych do korzystania z badań profilaktycznych wciąż nie satysfakcjonujące. Skąd Pani zdaniem bierze się ciągle niedostateczna chęć i gotowość wśród mieszkańców regionu do udziału w badaniach profilaktycznych?

To, że wciąż niechętnie korzystamy z badań profilaktycznych wynika z kilku czynników. Niestety cały czas niewystarczająca jest świadomość i edukacja zdrowotna. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest profilaktyka. Kolejny powód, to obawa przed wykryciem choroby, zwłaszcza nowotworowej. Sprawia on, że niektórzy z nas wolą unikać badań, błędnie uważając - nie badam się, nie wykryją mi choroby, więc jej nie mam. Nic bardziej mylnego. Kolejna przyczyna, to brak czasu - życie w biegu, obowiązki zawodowe i rodzinne. Sprawia to, że odkładamy badania „na później”, mimo, że są one bezpłatne i dostępne. Nie odkładajmy badań profilaktycznych – to inwestycja w nasze zdrowie.

Profilaktyka to nie tylko badania przesiewowe. To również styl życia i w tej jej części również warto zadbać o siebie prawda? Jakie kroki powinniśmy podejmować?

Według Światowej Organizacji Zdrowia – zdrowie, aż w 55 procentach jest wynikiem naszego stylu życia, na który składa się m.in. sposób odżywiania się, systematyczna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość wypoczynku, unikanie czynników ryzyka takich jak palenie papierosów, picie alkoholu, nadmierna ekspozycja skóry na słońce it. Tymczasem jak pokazują badania prawidłowej diety, stara się przestrzegać niecałe 50 proc. Polaków. W efekcie wielu naszych rodaków zmaga się z problemem nadwagi. W Polsce 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn ma nadwagę, a co czwarty dorosły jest otyły. Wśród dzieci i młodzieży nadwagę ma 20 proc. dziewcząt i 31 proc. chłopców, a 5 proc. dziewcząt i 13 proc. chłopców jest otyłych. Już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość, a to prosta droga do wielu chorób - np. cukrzycy, na którą rocznie zapada ponad 400 tys. osób. Proste zmiany w codziennym stylu życia mogą, więc znacząco poprawić nasze zdrowie i jakość życia.

Aktywność fizyczna jako element zdrowego stylu życia

emisja bez ograniczeń wiekowych

NFZ realizuje działania, które mogą pomóc zmienić styl życia na zdrowszy, prawda?

Zgadza się. We wszystkich oddziałach NFZ funkcjonują obecnie stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który podpowie jak i gdzie skorzystać z programów profilaktycznych oraz pomoże wykonać podstawowe pomiary w samoobsługowym Kiosku Profilaktycznym. Obecnie w Kioskach Profilaktycznych możemy samodzielnie zmierzyć m.in. wzrost i wagę ciała, skład ciała – dowiemy się, jaki mamy poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz jaka jest zawartość wody w naszym organizmie, ciśnienie tętnicze krwi oraz saturacja.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do Sali Obsługi Klienta K-P OW NFZ w Bydgoszczy, przy ul. Łomżyńskiej 33. W ubiegłym roku z Kiosku skorzystało ponad 1000 naszych klientów. Zachęcam także do zapoznania się z ofertą portalu diety.nfz.gov.pl, na którym znajdziecie Państwo mnóstwo przepisów na pyszne i - co najważniejsze – zdrowe dania. Polecam też e-booki z dietami oraz filmy.

Jako NFZ namawiamy również wszystkich do aktywności fizycznej – oczywiście adekwatnej do wieku i stanu zdrowia. Na kanale YouTube Akademia NFZ znajdziecie Państwo darmowy program treningowy „8 tygodni dla Zdrowia”, który krok po kroku, poprowadzi użytkownika w kierunku poprawy kondycji i zdrowia. Co więcej, jest to rozwiązanie dla wszystkich, także dla osób, które nie ćwiczą regularnie lub chorują przewlekle. Poza planami treningowymi program zapewnia dodatkowe opcje, które pozwolą ocenić, w jakiej jest się kondycji, lub czy istnieje konieczność odbycia konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Jak Państwo widzicie oferta NFZ jest naprawdę bogata. Chcemy, aby zdrowy styl życia i badania profilaktyczne stały się naszą codziennością, abyśmy chcieli się badać i korzystać z programów profilaktycznych, które mamy do dyspozycji. Mam nadzieję, że współpraca, którą realizowaliśmy z naszymi partnerami przy tworzeniu wydarzeń profilaktycznych w ubiegłym roku będzie kontynuowana i zaowocuje kolejnymi działaniami promującymi profilaktykę i promocję zdrowia.

Czy wiesz, że…?

W Finlandii po pewnym okresie od wdrożenia powszechnych badań cytologicznych, którym poddawała się zdecydowana większość Finek, liczba zgonów z powodu raka szyjki macicy spadła o 80 procent!

Podsumowano profilaktyczne działania NFZ w 2024r.

6 lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się Uroczyste Podsumowanie Wydarzeń Profilaktycznych Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w 2024 roku. Podczas uroczystości dyrektor oddziału podziękowała partnerom i redakcjom regionalnych mediów za dotychczasową współpracę przy organizacji wydarzeń promujących profilaktykę i zdrowy styl życia. Udział ekspertów i partnerów w tych wydarzeniach, to nieoceniony wkład w szerzenie świadomości zdrowotnej wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska