
Program „Czyste Powietrze” - takie są teraz zasady
Program „Czyste Powietrze”, którego nowa odsłona ruszyła 31 marca 2025 roku, wprowadza istotne zmiany mające na celu zwiększenie dostępności dofinansowania, zwłaszcza dla osób o niższych dochodach. Zobacz nowe zasady i kto na nich skorzysta.

Dla kogo jest program "Czyste powietrze"?
Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują wymianę starych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz przeprowadzenie termomodernizacji budynków.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze"?
O dofinansowanie w ramach programu mogą występować osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych.

Kryteria dochodowe i inne wymogi
Muszą być spełnione kryteria dochodowe określone w programie, a w przypadku najwyższego dofinansowania – także wymogi dotyczące standardu energetycznego budynku.
Do dofinansowania kwalifikują się inwestycje tylko w tych budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę do końca 2020 roku.
Na jeden budynek lub lokal mieszkalny można dostać jedno dofinansowanie, a beneficjentem można być tylko raz.