Z okazji 63 rocznicy Powstania Warszawskiego muzycy nagrali powstańcze pieśni w nowej aranżacji.
Celem projektu, jak mówią przedstawiciele Discovery Historia, jednego z pomysłodawców akcji, jest przybliżenie Polakom dziejów Powstania. Stare piosenki ubrane w nowoczesne aranżacje mają pokazać historię od innej strony, tak, by trafiła do społeczeństwa. Zwłaszcza do młodych ludzi.
- Te pieśni są piękne i stanowią żywy dowód tego, co się wtedy działo - mówi Stanisław Soyka - Zawierają osobisty, zmysłowy aspekt. To coś zupełnie innego niż zdjęcie czy film, bo one oddają tylko chwilę, moment.
Do piosenek powstały wideoklipy, które w drugiej połowie sierpnia będą pokazywane w Discovery Historia i Discovery Channel. Teledyski będzie można zobaczyć także na antenie telewizji TVN. Prowadzone są również rozmowy, by trafiły do kanałów muzycznych w całej Polsce.
Artyści sami wybrali pieśni, w które tchnęli nowego ducha. Zbigniew Hołdys skomponował muzykę do przejmującego wiersza "Pocałunek" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Muzyk w teledysku pojawi się sam. Będzie śpiewał i grał na gitarze. Z kolei Stanisław Soyka zaśpiewa piosenkę "Deszcz, jesienny deszcz", do której słowa napisał żołnierz Armii Krajowej Marian Matyszkiewicz, pseudonim "Rysiek" . Muzyka do tego utworu pochodzi z opery "Poławiacze pereł" Georgesa Bizeta.
- To piękna, nostalgiczna ballada, jak powiedział jeden z moich znajomych,
ojcowska kołysanka - dodaje Stanisław Soyka. - Początkowo chciałem ją nagrać z moim obecnym ansamblem, ale odstąpiłem od tego pomysłu, bo brzmiałaby zbyt jazzowo. Zostałem przy fortepianie, by poza tekstem i melodią, która jest przepiękna, nic nie absorbowało uwagi słuchaczy.
W projekcie "Warszawa 1944. Bitwa o Polskę" wezmą także udział Kapela Czerniakowska i WWO, jeden z czołowych zespołów hip-hopowych, które wykonają wspólnie utwór "Pierwszy sierpnia". Do tej piosenki także powstanie wideoklip. Jednak nie na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie kręcono zdjęcia do teledysków Zbigniewa Hołdysa i Stanisława Soyki, lecz na podwórzu jednej z secesyjnych kamienic w centrum Warszawy.
Wszystkie teledyski wyreżyseruje Łukasz Jaworski , który jest autorem wideoklipów m. in. do piosenek "Spadaj" zespołu Sistars i "Ragga Rap" Sidneya Polaka.
- Od strony technicznej te wideoklipy niczym nie różną się od tych, które powstają do współczesnych utworów - mówi reżyser. - Ze względu na przekaz, który ze sobą niosą" będą tylko nieco mniej dynamiczne.
Muzycy nie dostaną za swoją pracę wynagrodzenia. Nagrodą, jak zgodnie twierdzą, będzie dla nich to, iż mogą wspierać propagowanie historii dramatycznych wydarzeń Powstania Warszawskiego.
Krzysztof Ajgel