
BISKUPIN. Z pewnością warto wybrać się do skansenu archeologicznego w Biskupinie (gm. Gąsawa, pow. żniński). To jeden z ważniejszych punktów Szlaku Piastowskiego, określany często jako "Polskie Pompeje". Największą atrakcją biskupińskiego rezerwatu, rozlokowanego na powierzchni ponad 23 tys. hektarów jest zrekonstruowana osada kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza. Wiernie odtworzono tam dawne chaty, drogi, urządzenia myśliwskie i gospodarskie. W muzeum prezentowane są liczne bardzo ciekawe ekspozycje archeologiczne. Na zwiedzanie całego rezerwatu trzeba przeznaczyć ok. dwie godziny. Informacje pod nr tel. 52 30-250- 55.

LEDNOGÓRA. Na wyspie Ostrów Lednickim na jeziorze Lednica w w pobliżu Lednogóry (pow. gnieźnieński) znajduje się Muzeum Pierwszych Piastów. Przed wiekami było to grodzisko naszych władców - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Najważniejszym obiektem grodu było kamienne pallatium z kaplicą (rotundą) w kształcie krzyża greckiego. Przylegała doń budowla mieszkalno-rezydencjonalna. W innym miejscu stał kościół kamienny oraz obiekty mieszkalne i gospodarcze. Tu najprawdopodobniej nastąpił chrzest Mieszka I w 966 r. tu Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III. Zwiedzając muzeum, gdzie dostaniemy się promem możemy obejrzeć pozostałości architektury kamiennej, podwodne pozostałości dwóch mostów, wał grodowy i rekonstrukcję zabudowy drewnianej. Nr tel. do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach - Lednogórze - 61 427-50-10.

NIESZAWA. Wyprawa do Nieszawy koło Ciechocinka, urokliwego nadwiślańskiego miasteczka, znanego z kultowego filmu "Wiosna panie sierżancie", nakręconego tu w 1974 r. oraz kilku innych obrazów (m.in. "Ballada o Piotrowskim" i "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy") to sympatyczne przeżycie. W Nieszawie mieszkał znany architekt, malarz i rysownik Stanisław Noakowski, który ma tu muzeum z ciekawą ekspozycją. W polskiej historii gród zapisał się na trwałe w 1454 r., kiedy to Kazimierz Jagiellończyk nadał szlachcie przywileje, zwane "nieszawskimi". Miłośnicy zabytków z pewnością zechcą zwiedzić stary kościół z XV w., w ktorym czasem odbywają się koncerty muzyki dawnej. Dla wszystkich niewątpliwą atrakcją będzie przeprawa promem przez Wisłę do leżących pod drugiej stronie Bobrownik z ruinami zamku krzyżackiego.

KŁÓBKA. We wsi Kłóbka koło Lubienia Kujawskiego (pow. włocławski) znajduje się Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny. Znajduje się tam mnóstwo ciekawych eksponatów, stanowiących świadectwo bogactwa kultury ludowej na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej. Obejrzeć można chałupy i całe zagrody chłopskie, kuźnię, garncarnię, wiatrak, młyn wodny, remizę, karczmę, a nawet kapliczki, piwnice-ziemianki, studnie, przybudówki. Na podwórkach prezentowane są psie budy, poidła, korytka, kieraty. Są ogródki z kwiatami i ziołami. Od kilku lat możemy też podziwiać dwór rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska - jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. Kłóbka leży ok. 20 km od Włocławka, w pobliżu trasy Gdańsk-Łódź. Można tam dojechać trasą Radziejów-Brześć Kuj.-Kowal lub Radziejów-Sompolno-Izbica Kuj.-Chodecz. Skansen czynny jest od wtorku do niedzieli w godz. 10-18. Nr tel. 54 284-27-92. 87-840 i kom. 729 769-078