Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Golubiu-Dobrzyniu na podstawie informacji pozyskanych z Urzędu Miasta w Golubiu-Dobrzyniu oraz Urzędu Gminy w Ciechocinie, już kilka dni temu zapowiadało, że 20 marca będą blokady w powiecie. Wstępnie planowane były dwa miejsca, ale rolnicy wycofali się z blokady w Ciechocinie i pozostaje strajk w stolicy powiatu.
Planowane miejsca i czas blokad w powiecie golubsko-dobrzyńskim 20 marca
Golub-Dobrzyń - skrzyżowanie ulicy Mostowej i Wodnej (przy Zespole Szkół nr 2), na drodze wojewódzkiej 554, w godzinach 7.30 - 19
Policja zabezpiecza strajk. Radiowozy stoją na wysokości ulic Zamkowej i Charszewskiego. Ciągniki zaparkowane są na moście, ulicy Mostowej oraz na Piłsudskiego, aż do siedziby dawnej straży pożarnej. Nie ma korków. Samochodów jadących przez miasto jest niewiele.
- Nawet w niedzielę miasto nie jest tak opustoszałe. Ostatni raz tak wyglądało w czasie pandemii - mówi przechodząca mieszkanka.
Większość kierowców wiedziała o proteście i zmieniła plany, dlatego ruch jest niewielki. Zdarzają się jednak kierowcy zaskoczeni sytuacją.
Na moście spotykamy za to sporo pieszych i rowerzystów m.in. nauczycieli, urzędników, dzieci i młodzież idących do szkoły. Są policjanci, przedstawiciele zarządzania kryzysowego, gospodynie częstujące gorącymi napojami i ciastem.
Przez most przepuszczane są pojazdy uprzywilejowane, służby weterynaryjne, samochody z mlekiem. Uzgodniono też przewóz dokumentów wyborczych z kilku urzędów.
Uzgodnienia przed protestem w Golubiu-Dobrzyniu
W poniedziałek 18 marca odbyło się zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w gabinecie starosty. Byli na nim m. in. urzędnicy, organizator protestu, komendanci policji i straży w Golubiu-Dobrzyniu, prezes szpitala, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, dyrektor PKS oraz osoby odpowiedzialne za transport medyczny i sanitarny.
Komendant policji przedstawił obowiązki organizatorów protestu oraz konsekwencje związane z niedopełnieniem i nieprzestrzeganiem prawa. Protestujący nieco przesunęli rozpoczęcie blokady w Golubiu-Dobrzyniu, na godz. 7:30 (wstępnie była planowana na godz. 7).
- Przez blokadę będą mogły przejeżdżać tylko służby uprzywilejowane oraz transport medyczny, catering do placówek oświatowych, domów pomocy społecznej oraz szpitala. Organizator zapewnił, że w sytuacjach kryzysowych będzie możliwość częściowego przepuszczania innych pojazdów, jako że jest to jedyny możliwy przejazd przez miasto - informuje Insp. ds. ZK i OC Krzysztof Skrzyniecki.
Podczas spotkania omówiono też wątek rozwiązania protestu. Zdecydowano, że Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu będzie funkcjonowało bez zmian, a pracownicy, którzy nie dotrą do pracy, będą musieli wziąć dzień wolny.
- Szkoły będą działały zgodnie z wytycznymi dyrektorów placówek. Należy pamiętać, że mostem nie będzie można przejeżdżać pojazdami innymi niż wymienione. Prosimy o stosowanie się do poleceń wydawanych przez służby mundurowe. Należy również wziąć pod uwagę inny środek transportu w tym dniu niż samochodowy - dodaje Krzysztof Skrzyniecki.
