Część pieniędzy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zarezerwowano na działania w ramach Transferu wiedzy i działalności informacyjnej.
Transfer wiedzy i działalność informacyjna - 58 mln euro
W tym programie przewidziano 2 poddziałania - Wsparcie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności oraz Wsparcie na demonstracje i działania informacyjne. Szkoleni będą rolnicy i właściciele lasów. O fundusze mogą wnioskować jednostki naukowe i uczelnie, ODR-y, izby rolnicze, szkoły rolnicze i leśne, CKU, CKP, inne jednostki lub konsorcja prowadzące działalność szkoleniową. Wsparcie obejmuje 100% kosztów kwalifikowanych operacji.
Przeczytaj też: PROW 2014-2020. Ile dostanie rolnik na rozwój gospodarstwa?
Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw - 75 mln euro
Tu przewidziano wsparcie w zakresie świadczenia kompleksowej porady dla rolnika lub właściciela lasu. Wnioskować o dopłaty mogą podmioty doradcze. Równowartość: 1500 euro za poradę, na którą składa się opracowanie i realizacja 3-letniego programu doradcze, 1050 euro jeśli jest to program 2-letni, a 500 euro w przypadku porad dla właściciela lub grupy właścicieli lasu. Z takie porady można skorzystać dwukrotnie w czasie realizacji PROW 2014-2020.
Przeczytaj też: PROW 2014-2020. Coś dla przedsiębiorczych rolników
Kolejnym punktem jest wsparcie na szkolenie doradców. O fundusze mogą ubiegać się instytuty badawcze, uczelnie, Centrum Doradztwa Rolniczego. Beneficjent otrzyma równowartość 200 tys. euro za lata szkolenia dla 1 podmiotu.
Współpraca w ramach grup EPI - 58 mln euro
Kto dostanie unijne pieniądze? Tworzący nowe grupy na rzecz innowacji, rozwijający nowe produkty, praktyki, procesy i technologie w rolnictwie, leśnictwie czy branży spożywczej oraz na programy pilotażowe. Wnioskować mogą grupy operacyjne na rzecz innowacji.