MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa DK91 w Chełmnie i w powiecie świeckim. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Wykonawca ma czas do końca II kwartału 2023 roku na wyremontowanie chełmińskiego i świeckiego odcinka DK91
Wykonawca ma czas do końca II kwartału 2023 roku na wyremontowanie chełmińskiego i świeckiego odcinka DK91 Rafał Przybylski
Konsorcjum Kobylarnia i Mirbud (partner) realizują przebudowę niemal 6,5 km drogi krajowej nr 91 Terespol - Stolno - w powiecie chełmińskim i świeckim. W Chełmnie na tę inwestycję czekano od wielu lat.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

Wartość prac to 67,4 mln złotych. Termin zakończenia to trzeci kwartał 2023 roku.

- Prace prowadzone będą od skrzyżowania z ulicą Chełmińską w Świeciu, a zakończą się w okolicy skrzyżowania DK91 z drogą wojewódzką nr 550 - informują na stronie GDDKiA Oddział w Bydgoszczy. - Z zakresu prac wyłączony będzie most przez Wisłę, którego remont planowany jest w ramach innego zadania. Prace obejmują przebudowę i skanalizowanie skrzyżowań, wykonanie skrzyżowania typu małe rondo, poszerzenie i wzmocnienie drogi krajowej, wykonanie ciągów pieszych i rowerowych. Pojawi się dodatkowy pas ruchu do wyprzedzania na wzniesieniu. Zaplanowano przebudowę i budowę zatok autobusowych oraz zjazdów. Przebudowane zostaną zatoki do kontroli i ważenia pojazdów oraz istniejące sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach. Planowane jest także wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu m.in. poprzez wyspy, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na tym odcinku.

Zakres prac

Rozbudowa została podzielona na dwa odcinki:

  • pierwszy od km 141 + 100 do mostu (km 143+450) o długości około 2,35 km
  • drugi – od mostu (km 144+530) do km 148+600,00 o długości około 4,07 km

Z realizacji inwestycji cieszą się w Urzędzie Miasta Chełmna. Uzgodnienia zakresu przebudowy konsultowano i uzgadniano z włodarzami Chełmna już od kilku lat.

- W połowie września wykonawca rozpoczął prace na odcinku DK91 - informuje Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna. - Na terenie miasta Chełmna dotychczas przeprowadzono wycinkę drzew oraz krzewów, jak również częściowo utwardzono pobocze pomiędzy ulicami Nad Groblą a Łunawską, jako przygotowanie do czasowej zmiany organizacji ruchu. Prace zostały rozpoczęte od ulicy Chełmińskiej w Świeciu i będą postępować w kierunku Chełmna. Po świeckiej stronie na pierwszym odcinku drogi wprowadzony już został ruch wahadłowy, który stanowi czasową organizacje ruchu mającą na celu zapewnienie płynności przejazdu w trakcie robót.

Chełmnianie czekali na ten remont drogi krajowej

W ramach zakresu przebudowy znajduje się cały odcinek DK91 w granicach administracyjnych miasta Chełmna- z wyłączenie mostu wiślanego.

- Prace zakończą się przed skrzyżowaniem z Południową Obwodnicą Miasta Chełmna, to skrzyżowanie zostało przebudowane kilka lat temu i stanowi funkcjonalne skrzyżowanie dróg - podkreśla Piotr Murawski. - Zakres przebudowy został uzgodniony jeszcze w 2018 roku. W późniejszym czasie wystąpiliśmy o szereg zmian dotyczących korekt uzgodnionego projektu, m.in. w zakresie zachowania zjazdów do przedsiębiorstw ulokowanych przy DK91 - na krańcach ul. Wiklinowej i Stromej, które pozostaną. Był to bardzo długo wyczekiwany remont, którego kluczowymi elementami będzie poprawa bezpieczeństwa na bardzo kolizyjnych skrzyżowaniach. Po chełmińskiej stronie na skrzyżowaniu DK91 oraz ulicy Nad Groblą powstanie pełnowymiarowe rondo. Dla mieszkańców Osiedla Wybudowanie zostanie doprowadzony chodnik do ulicy Łunawskiej, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli bezpiecznie dotrzeć do miasta. Ponadto, zostanie wybudowany chodnik i przejście komunikujący Szosę Grudziądzką z jednostką wojskową za DK91.

Termin realizacji to trzeci kwartał 2023 roku.

- Mamy jednak świadomość, że termin ten może ulec wydłużeniu - mówi wiceburmistrz Murawski.

Zobaczcie zdjęcia z DK91 w Chełmnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska