Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy o exposé premiera Donalda Tuska: To plan na trudne czasy

Redakcja
Jak expose premiera Donalda Tuska ocenia biznes?
Jak expose premiera Donalda Tuska ocenia biznes?
Usuwanie barier administracyjnych, wprowadzenie zmian dotyczących systemu emerytalnego i KRUS-u, zmniejszenie zadłużenia państwa - to dobrze oceniane przez przedsiębiorców propozycje przedstawione przez premiera w expose. Ale wskazują też na te zmiany, które są trudne do zaakceptowania.

Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie przyjęła propozycje zmian w systemie podatkowym oraz ograniczania przywilejów emerytalnych, przedstawione przez premiera Donalda Tuska w exposé. - Bez sprawnie i skutecznie działającego systemu finansów publicznych, żadne państwo nie jest w stanie spełniać wszystkich swoich funkcji. W przypadku nadmiernego deficytu, państwo pozbawia się możliwości efektywnego wpływania na sytuacje ekonomiczną, co może przynieść fatalne skutki w czasie wahań koniunkturalnych i recesji – podkreśla KIG.

Expose o reformach

Głównym elementem exposé stała się propozycja reformy finansów publicznych, zarówno po stronie wydatków, jak i przychodów. Krajowa Izba Gospodarcza popiera propozycje zmian w systemie emerytalnym rolników, jak również podjęcie działań mających włączyć tą grupę obywateli w powszechne zasady opodatkowania. Opowiadamy się także za stopniowym wydłużaniem wieku emerytalnego oraz zawężaniem przywilejów zawodowych.

Przedsiębiorcy z zadowoleniem przyjęli zapowiedź kontynuacji procesu deregulacji, zwłaszcza w zakresie procesu inwestycyjnego. Jego uproszczenie ma stać się jednym z priorytetów obecnego rządu. Zdaniem przedsiębiorców nie uda się jednak tego osiągnąć bez daleko idących zmian i głębokiej reformy przepisów prawnych, począwszy do ustawy o prawie budowlanym, poprzez ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ochronie środowiska, o geodezji, o ochronie gruntów rolnych i wielu innych.

W ocenie KIG, jedynie wspieranie aktywności gospodarczej obywateli, poprzez liberalizację i uproszczenie przepisów, stworzy dobry fundament dla utrzymania wzrostu gospodarczego i uniknięcia recesji. Ważnym elementem będzie tu dalsze usprawnianie i informatyzacja administracji, jak również faktyczne wdrożenie zasady służebności administracji wobec obywateli i przedsiębiorców.

Środowisko przedsiębiorców pozytywnie zareagowało na przedstawioną przez premiera Donalda Tuska propozycję skrócenia czasu trwania postępowania sądowego o jedną trzecią.

W ocenie Krajowej Izby Gospodarczej, usuwanie barier dla rozwoju małych

i średnich firm powinno być wspólnym działaniem rządu i samorządu gospodarczego. Ta współpraca, zwłaszcza w zakresie funkcjonującego według ściśle określonych reguł procesu legislacyjnego oraz stałego monitoringu oddziaływania regulacji prawnych na gospodarkę, przyczyni się do uniknięcia wejścia w stan recesji polskiej gospodarki.

Największe wątpliwości

przedsiębiorców budzi propozycja zwiększenia wysokości składki rentowej o dwa punkty po stronie pracodawców. W ocenie Krajowej Izby Gospodarczej decyzja – poprzez widoczne zwiększenie pozapłacowych kosztów pracy – może doprowadzić do wzrostu bezrobocia, jak również wstrzymania procesu inwestycyjnego. Naszym zdaniem, zamiast zwiększać obciążenia należy uszczelniać system rentowy i emerytalny oraz motywować przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy i zachowywania obecnie istniejących, zwłaszcza w świetle podwyższenia wieku emerytalnego.

Business Centre Club wymienia pozytywne punkty expose:

1. zapowiedź obniżania deficytu finansów publicznych do 3% już w przyszłym roku oraz obniżenie długu publicznego do 47 proc. w 2015 roku

2. unowocześnienie i zwiększenie opodatkowania od wydobywanych bogactw naturalnych, np. srebra i miedzi

3. urealnienie becikowego i ulgi prorodzinnej

4. zlikwidowanie ulgi na Internet

5. zapowiedź skrócenia czasu oczekiwania na pozwolenia budowlane do maksymalnie

60-100 dni w zależności od wielkości inwestycji

6. skrócenie długości rozpraw sądowych o jedną trzecią

7. zapowiadane zmiany dotyczące waloryzacji rent i emerytur (waloryzacja kwotowa)

8. zapowiedź podwyższania wieku emerytalnego

9. zapowiedź powszechnego podatku dochodowego dla rolników, rozpoczynając od wprowadzenia od 2013 r. rachunkowości, oraz zmian dotyczących KRUS-u

10. zmiany dotyczące systemu emerytalnego służb mundurowych oraz górników

11. zapowiedź zmian nakładów finansowych na armię

 

Jednak, zdaniem Marka Goliszewskiego,prezesa BCC, nad tymi zmianami unosi się pytanie o plan operacyjny – czyli o czas i sposób ich wprowadzania.

Premier dużo uwagi poświęcił oszczędnościom, a mało dochodom – jak uzyskać wyższe dochody, choćby z działalności gospodarczej przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy nie uchylają się od solidarnego działania na rzecz pokonywania zbliżającego się kryzysu, jednak propozycja 2-procentowego zwiększenia składki na ubezpieczenie społeczne (rentowej) po stronie pracodawcy rodzi groźbę zmniejszania przez nich stanu zatrudnienia (bezrobocie), a tym samym wpływów podatkowych do deficytowego budżetu państwa. Stąd wniosek BCC o udostępnienie ewentualnych ocen skutków finansowych i społecznych tych regulacji. Mamy nadzieję, że takie istnieją, a premier wiedział co mówi.

Zastanawiamy się dlaczego rząd zrezygnował z

pomysłu solidarnego podzielenia składki rentowej pomiędzy pracodawcę i pracownika,

co dawałoby większe szanse na zmniejszanie bezrobocia i wzrost wpływów podatkowych.

W kontekście zwiększania przychodów do budżetu, premier nie odniósł się także do prywatyzacji. W ocenie BCC jest 100 to mld zł możliwych wpływów ze spółek Skarbu Państwa mogących uzupełnić ubytki w budżecie. Przedsiębiorcy chcieliby również dowiedzieć się od premiera, jak rząd zamierza zagospodarować leżące odłogiem grunty będące własnością państwa, których wartość wyceniana jest na 180 mld zł.

Trudno z wypowiedzi premiera wywnioskować, czy zaproponowane dziś zmiany oznaczać będą utrzymanie podatków na obecnym poziomie.

BCC spodziewał się głębszych informacji o uszczelnieniu wydatków na tzw. pomoc społeczną, czyli

likwidacji patologii przy wykorzystaniu kryterium dochodowego.

Liczyliśmy również na więcej informacji na temat sposobów likwidacji barier biurokratycznych dla prowadzących działalność gospodarczą.

Nie usłyszeliśmy nic na temat reformy służby zdrowia i koncepcji podziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

To samo dotyczy koncepcji działania w celu

zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Zdaniem BCC odnoszenie się już obecnie do gazu łupkowego nie ma racji bytu, ponieważ go de facto jeszcze nie wydobywamy, a debata w Unii Europejskiej nt. tego nośnika energii może rozwiać polskie nadzieje.

Wreszcie, nie usłyszeliśmy nic nt. rozwoju dialogu społecznego i społeczeństwa obywatelskiego oraz koncepcji umowy społecznej (paktu antykryzysowego), które zwłaszcza w okresie kryzysu należałoby zainicjować pomiędzy rządem – przedsiębiorcami – i związkami zawodowymi.

Spodziewaliśmy się uzyskania szerszego uzasadnienia dla istnienia nowego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, rozumiejąc że jego powołanie będzie w konsekwencji oznaczało redukcję 60-tysięcznego przyrostu urzędników państwowych, który nastąpił w trakcie trwania poprzedniej kadencji.

Doceniamy odwagę premiera w kontekście zapowiedzi dokończenia trudnej reformy emerytalnej i podwyższania wieku emerytalnego do 67 lat, choć zapowiadane tempo dochodzenia do tego wieku jest, naszym zdaniem, za wolne – biorąc pod uwagę stan kasy państwa.

PKPP Lewiatan:

- Z deklaracji premiera wynika, że równoważenie finansów publicznych ma następować bardziej przez zwiększenie wpływów podatkowych, a nie ograniczenie wydatków - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek,główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Likwidacja ulg podatkowych i podwyższenie składki rentowej przyniesie korzyści dla budżetu natychmiast, natomiast ograniczenie przywilejów emerytalnych i rentowych oraz zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego da oszczędności dopiero za wiele lat. Ale te zmiany przeprowadzić trzeba.

Kosztami naprawy finansów publicznych premier chce obciążyć różne grupy społeczne, w tym przedsiębiorców. Podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawców może jednak przyczynić do się zwiększenia bezrobocia, bo wiele małych firm będzie redukowało zatrudnienie, szczególnie w regionach słabo rozwiniętych. Istnieje również niebezpieczeństwo powiększenia się szarej strefy.

Dobrze, że premier zadeklarował zmniejszenie zadłużenie państwa, bo to zwiększy zaufanie inwestorów do naszego kraju i zapobiegnie wzrostowi kosztów obsługi długu publicznego. Bardzo pozytywna jest zapowiedź usprawnienia pracy sądów i innych instytucji publicznych obsługujących przedsiębiorców. Cieszy deklaracja zmian w procesie stanowienia prawa, czy skrócenie okresu uzyskiwania pozwolenia na budowę- dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Przeczytaj: Komentarze po expose premiera: Stracimy wszyscy

Popieramy zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego, bo to jest konieczne dla uratowania systemu emerytalnego i zapewnienia kobietom wyższych emerytur. Rozciągniecie jednak tych zmian aż na 30 lat jest niewłaściwe. Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinniśmy zrównać w ciągu 10-15 lat – dodaje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

 

(oprac. hej)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska