MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przemoc domowa nie jest bezkarna. Gdzie szukać pomocy?

(km)
Katarzyna Modrzejewska: - Osobom doświadczającym przemocy zakładamy taką niebieską kartę
Katarzyna Modrzejewska: - Osobom doświadczającym przemocy zakładamy taką niebieską kartę (km)
W tym roku w Golubiu-Dobrzyniu założono już 14 niebieskich kart. Jeśli i Ciebie dotyka przemoc, podpowiadamy, gdzie szukać pomocy.

- 14 kart to bardzo dużo - mówi Katarzyna Modrzejewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Polityki Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu. Tym bardziej, że ujawnienie przemocy jest sprawą bardzo trudną. Czasami zajmuje lata. - Nagle ktoś po 12 latach nie wytrzymuje. I mówi: "dość!" - opowiada pani dyrektor.

Przeczytaj także: Bydgoszcz. Ponad 600 interwencji z powodu przemocy w rodzinie. Ofiar przybywa
Katarzyna Modrzejewska pamięta przypadki dzieci przywiązywanych do kaloryferów i żon maltretowanych przez mężów. - Jeden z nich po alkoholu był w porządku, a na trzeźwo przypalał żonę pogrzebaczem - mówi. Ale zdarzają się sytuacje odwrotne, kiedy to matka-alkoholiczka przypalała papierosami męża i dzieci.

Takiej przemocy fizycznej ujawnianej jest najwięcej, ale zdaniem pani dyrektor skala psychicznej jest jeszcze większa. Tylko ją trudniej udowodnić.
- Czy przemoc to problem narastający? Tego nie wiem, bo nie ma takich danych, ale ujawnianie tego problemu na pewno narasta - twierdzi.

Od niedawna w Golubiu-Dobrzyniu, pod kierownictwem Wiesławy Tobolewskiej- zastępcy dyrektora MOPS-u, działa zespół interdyscyplinarny, który wspiera osoby doświadczającym przemocy.

- Osoby doświadczające przemocy po założeniu niebieskich kart zapraszane są na grupę roboczą, gdzie otrzymują od nas informacje, jak mogą wydobyć się z tej sytuacji - mówi dyrektor ośrodka.

Gdzie szukać pomocy? Rozmawiając z psychologiem, który - co rzadkie - dostępny jest niemal "od ręki" (przyjmuje w piątki w punkcie przy świetlicy socjoterapeutycznej ul. Sportowa 8 w godz. 16-19). W każdej chwili otwarte są przed Wami także drzwi MOPS-u, nawet jeśli nie jesteście podopiecznymi ośrodka. Dzieci z rodzin, w których jest przemoc zostają objęte opieką szkolnego pedagoga. Z kolei sprawcę-alkoholika wzywa komisja alkoholowa. - Jeśli kilka razy się nie stawi, to skierujemy wniosek do sądu o zastosowanie u niego leczenia przymusowego - mówi Katarzyna Modrzejewska.

Jak podkreśla dyrektor MOPS-u, przy zwalczaniu przemocy ważna jest przede wszystkim konsekwencja. - Osoba doświadczająca przemocy musi nabyć pewności siebie. To bardzo długa droga, przynajmniej trzy lata pracy edukacyjno-psychologicznej - mówi.

Niestety, jak twierdzą policjanci nierzadko ofiara wycofuje się, bo sprawca udaje, że się zmienia. Zaczyna zachowywać się wzorowo. Gdy jednak poczuje się pewnie, narastające w nim napięcie ponownie wybucha.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska