
Lisia czapa wokół księżca - zły omen
Jeśli w nocy wokół księżyca da się zaobserwować tzw. lisią czapę, czyli zjawisko halo, oznacza to nadejście deszczu. Dlaczego tak się dzieje?
Aureola wokół księżyca wskazuje, że w powietrzu znajdują się kryształki lodu. One to właśnie odbijają promieniowanie, tworząc efekt pierścienia. Lodowe drobinki zaś są głównym budulcem Cirrusów, chmur piętra wysokiego, które niosą front ciepły, a wraz z nim opady deszczu.

Mgły latem na pogodę, zimą na deszcz
Porzekadło ludowe znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Latem mgła powstaje w momencie, w którym powietrze ochładza się, co wiąże się także z bezchmurnym niebiem, zwiastującym dobrą pogodę.
Zimą dzieje się odwrotnie - mgła powstaje w momencie, w którym wilgotność powietrza wzrasta, niosąc ryzyko pojawienia się deszczu.

Ślimaki wspinają się na drzewa, opady szybko nie ustaną
Zwierzęta, zgodnie z przekonaniami ludowymi, bardzo często wskazują na deszcz. Zwiastunem długotrwałej złej pogody są nie tylko wspinające się na drzewo ślimaki, ale także wychodzące z ziemi dżdżownice i leniwe mrówki. Skąd się to bierze?
Zwierzęta świetnie wyczuwają wzrastającą wilgotność powietrza oraz to, że opady szybko nie ustaną. By uniknąć zalania ślimaki wspinają się na drzewa, mrówki chowają do kopców i zatykają ich wejścia, dżdżownice zaś opuszczają podziemne korytarze.