Najbardziej znany jest przesąd dotyczący miesiąca, w którym para młoda planuje się pobrać. Zgodnie z polską tradycją konieczne jest, aby dzień ślubu był w miesiącu, który zawiera w swojej nazwie literkę „r ”, co wróży szczęście, wspaniałą przyszłość, harmonię, a także trwałość nowo zawartego małżeństwa. Najpopularniejszymi miesiącami na zawarcie związku małżeńskiego są: czerwiec, sierpień i wrzesień. By zachować tradycję, pary wybierają też: marzec, październik i grudzień.
Ważna jest też pogoda w dniu ślubu: jeśli będzie pięknie i słonecznie, to tak samo pięknie zapowiada się w małżeństwie. Burza w dniu ślubu to wróżba burzliwego związku, a ulewny deszcz może wieszczyć liczne potomstwo. Z kolei bardzo dobrym znakiem jest pojawienie się w dni ślubu tęczy.
Takie są przesądy dotyczące uroczystości
Są też przesądy odnoszące się do samej uroczystości. Ten małżonek, który odchodząc od ołtarza "pociągnie" za sobą drugiego, prawdopodobnie będzie rządzić w domu. Próg świątyni należy koniecznie przekroczyć prawą nogą, a idąc do ołtarza należy się uśmiechać Gdy podczas ślubowania upadnie obrączka, nie należy jej samemu podnosić, gdyż byłaby to dla związku zła wróżba. Lepiej poczekać, aż zrobi to np. drużba.
Szczęście wróży deszcz monet, który spadnie po ceremonii przed kościołem. Monety trzeba wyzbierać co do jednej! Udany związek gwarantują również życzenia złożone przez osobę przypadkowo obecną w kościele. I jeszcze jedna kwestia dotyczące życzeń: jako pierwszy nowożeńcom powinien je złożyć mężczyzna.
Jakie są inne, mniej znane przesądy ślubne, które przynoszą szczęście młodej parze? Pokazujemy na kolejnych zdjęciach w naszej galerii.