O sesji, na której zapadła decyzja o podwyżce, pisaliśmy w artykule: Aż 100-procentowa podwyżka opłat za śmieci w Pakości!
Oto list, jaki przesłał nam Michał Siembab, przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości:
1. Połączone komisje Rady Miejskiej w Pakości obradowały wspólnie z zarządem PUG sp. z o.o. w dniach 5 i 12 lutego. Prezes spółki przedstawił radnym sytuację przedsiębiorstwa w kontekście usług związanych z odbiorem odpadów od mieszkańców gminy, jak i innych działań spółki. Przyjęliśmy do wiadomości, iż z uwagi na bardzo niską stawkę za odbiór odpadów segregowanych i selektywnie gromadzonych od mieszkańca, ten obszar działalności spółki przyniósł tylko w 2018 roku ponad 250 tysięcy złotych straty. Ostatnia uchwała RM w tym zakresie została podjęta w 2016 roku. Przez trzy ostatnie lata mieszkańcy płacili za tą usługę bardzo mało w porównaniu z mieszkańcami sąsiednich gmin.Oto zestawienie:

Inną kwestią jest sprawa, że w poprzedniej kadencji władze w żaden sposób systemu nie uszczelniały-podatek płaci tylko ok. 5500 mieszkańców z 9500. Czy aż tak wiele osób „wyemigrowało”? Nie propagowano również w realny sposób selektywnej zbiórki. Zawsze w zakresie poziomu odzysku byliśmy na szarym końcu.
2. PUG deficyt w ww. zakresie pokrywało z zysków z innych źródeł, ale to negatywnie odbijało się na wszystkich innych typach działalności, czy na majątku spółki. Wiemy o bardzo słabym stanie technicznym taboru samochodowego w przedsiębiorstwie. Jako radni nie mogliśmy się więcej godzić na taki stan rzeczy, gdyż perspektywicznie odbił by się on czkawką. Przedsiębiorstwo nie mogłoby normalnie funkcjonować, a gmina zmuszona byłaby do ratowania spółki środkami budżetowymi tak bardzo ograniczonymi w ostatnim czasie.
3. Sąsiadujące z nami gminy już wcześniej ustanowiły stawki podatku śmieciowego często dwukrotnie większe niż w naszej gminie. Niektóre z nich ostatnio nawet znowu je podniosły. Jest to związane z rosnącymi kosztami utylizacji. Pakoskie odpady zmieszane utylizowane były przez przedsiębiorstwa z Bydgoszczy i Żnina, które to również znacząco podniosły koszty swoich usług (prawie o 100%). System gospodarowania odpadami jest tak skonstruowany, że krótko mówiąc nie jest wolnorynkowy, ale to zupełnie inna opowieść.
4. Atmosfera na sesji była gorąca z tego powodu, iż jako radni z bólem, ale podjęliśmy decyzję o wyższej podwyżce (do poziomu 12/22) już wcześniej. Obniżka zaproponowana przez Burmistrza mogłaby być dobrze przyjęta przez mieszkańców, ale i tak byłaby strzałem w stopę dla władz gminy. Deficyt na koniec roku byłby pewny, a z nim kolejna konieczna podwyżka. Też jesteśmy mieszkańcami naszej gminy i chcieliśmy tą kwestię uregulować mamy nadzieję na dłuższy okres czasu.
5. Propozycje byłego Burmistrza na inne rozwiązanie tej kwestii, którą zgłosił za pośrednictwem Gazety, przyjęlibyśmy jako radni z ogromną przyjemnością. Szkoda tylko, że Pan Kończal się z nami nimi nie podzielił. W toku swoich 16 letnich rządów wygenerował za to ponad 10 milionowy dług, który jako rada musimy mieć ciągle z tylu głowy podejmując dziś różnorodne decyzje w imieniu mieszkańców Pakości. Doprowadzenie PUG do granicy bankructwa w wykonaniu radnych obecnej kadencji nie byłoby w interesie mieszkańców.
Michał Siembab
Przewodniczący Rady Miejskiej
V Turniej Baśki w Wielowsi pod Pakością [zdjęcia]
Pakość wypuściła do nieba tysiąc balonów. Dla Owsiaka [zdjęcia]
Flash Info odcinek 4 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.