
Sezonowe przycinanie drzew i krzewów to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Niewłaściwie wykonane może poważnie uszkodzić i osłabić roślinę, a nawet doprowadzić do jej uschnięcia. Zobacz w naszej galerii, jakie błędy popełniamy najczęściej przy przycinaniu roślin.

Zbyt późne przycinanie
Drzewka w czasie jesiennych porządków najlepiej przycinać jeszcze we wrześniu, ponieważ przycięta roślinka źle znosi przymrozki (nie powinna być na nie narażana co najmniej kilka dni).

Pomijanie przycinki lub robienie jej nieregularnie
Przycinanie rośliny stymuluje jej wzrost i sprawia, że staje się gęstsza. Pomijanie przycinki, szczególnie w przypadku młodych roślin, będzie skutkowało tym, że roślina będzie rzadsza w dolnych partiach.
Szczególnie widoczne jest to na żywopłotach.
Drzewa i krzewy należy przycinać minimum raz w roku, niektóre odmiany wymagają przycinki nawet 2-3 razy w roku. Krzewy kwitnące latem tniemy na wiosnę, a te kwitnące wiosną przycinamy po przekwitnięciu.

Przycinanie roślin, które nie wymagają tego zabiegu
Niektórych rodzajów drzew i krzewów nie trzeba przycinać, a wręcz może im ten zabieg zaszkodzić i je osłabić. Mowa tu m.in. o magnolii, forsycji, azalii czy bzu lilaku.