Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjazne naturze budownictwo

Redakcja
Coraz częściej decydując się na budowę domu wybieramy _materiały ekologiczne lub stawiamy na odnawialne źródła energii.

Rozwiązanie uważane za ekologiczne to domy z drewna.

Przyjazne naturze budownictwo

Domy z drewna
Przy budowie takiego domu nie obciążamy środowiska niebezpiecznymi odpadami, a na miejsce drzew wykorzystanych do konstrukcji sadzi się nowe. Życie w drewnianym domku sprzyja także zdrowiu. Naturalny surowiec posiada zdolność samoregulacji wilgotności, wewnątrz oddychamy zdrowym powietrzem, ponieważ drewno jest materiałem który oddycha. Stwierdzenie, że w naszym klimacie drewno jako podstawowy budulec się nie sprawdza to mit. Do tego takie domy nie są wcale drogie, są bardzo ciepłe i szybko się nagrzewają oraz powstają w bardzo szybkim tempie. Kolejny argument, który trzeba obalić to podatność na ogień. Współczesne drewniane domy impregnowane są specjalnymi środkami przeciwogniowymi, więc obawy, że wydarzy się coś złego są przesadzone.

Budownictwo z odzysku

Jednym z ciekawych rozwiązań są domy z prefabrykatów. Budownictwo rodem z Finlandii cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Wpływa na to nie tylko niska cena konstrukcji i ciekawe projekty architektoniczne. _- Architektonicznie Finlandia słynie ze wspaniałego designu. Ale domki fińskie to także ekologia. Jest to budownictwo niskoenergetyczne. Użytkownik płaci najniższe z możliwych kosztów eksploatacyjnych. Taki budynek jest znakomicie wyizolowany, posiada wentylację mechaniczną z rekuperatorem, jest wyposażony w systemy ogrzewania płaszczyznowe, niskotemperaturowe - te wszystkie elementy wpływają na późniejsze koszty eksploatacji- tłumaczy Wojciech Kaca z firmy Finndomo.
Domy z prefabrykatów również powstają szybko, ponieważ są składane pod dachem fabryk, dzięki czemu niezależnie od warunków atmosferycznych produkcja poszczególnych elementów trwa nieprzerwanie.

Ekonomiczne i ekologiczne solary

Poza wyborem materiałów ekologicznych coraz częściej decydujemy się na ekologiczne źródła energii. - Instalacja kolektorów może pokryć w sześćdziesięciu procentach zapotrzebowanie na ciepłą wodę w gospodarstwie domowym przekonuje Michał Widuch z toruńskiej firmy Thornmann Eco. - Opłacalność inwestycji w systemy solarne jest coraz wyższa, ponieważ ceny paliw, czy jakiejkolwiek innej energii, systematycznie rosną, a sprawność kolektorów słonecznych staje się coraz wyższa - wyższe są także uzyski ciepła. Inwestycja w kolektory jest niewrażliwa na jakąkolwiek sytuację na rynku, a zyski z takiej inwestycji nie dość, że są wysokie to jeszcze gwarantowane w każdym roku. W samym okresie letnim często eliminuje w ciągu dnia pracę kotła grzewczego czy innego źródła ciepła - tłumaczy ekspert.

Od sierpnia zeszłego roku możliwa jest również dotacja w wysokości do czterdzieści pięć procent na zakup i instalacje kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej co sprawia, że inwestycja staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Eko się opłaca

Okazuje się, że ekologia to nie tylko pozytywne działania dla naszej planety, ale i dla naszego portfela. Przemyślana inwestycja może przynieść nam w przyszłości duże oszczędności - ekspoatacyjne, energetyczne i tak dalej. Taka moda się opłaca!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska