MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Publiczny grosz

Beata Busz
Wraz z początkiem sierpnia przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o publiczny grosz na inwestycje, które zapewnią nowe miejsca pracy.

     Skorzystanie z państwowej dotacji umożliwia przedsiębiorcom ustawa o finansowym wsparciu inwestycji, która w tym roku weszła w życie. O pieniądze mogą ubiegać się ci, którzy rozpoczną nową inwestycję o wartości nie mniejszej niż 10 milionów euro lub pół miliona euro w przypadku, gdy dotyczy ona istniejącego już przedsiębiorstwa i wiąże się z utrzymaniem co najmniej 50 miejsc pracy. O wsparcie mogą również wnioskować przedsiębiorcy, którzy m.in. w wyniku nowej inwestycji utworzą co najmniej 20 nowych miejsc pracy na nie mniej niż 5 lat. Ponadto inwestycje muszą spełnić co najmniej dwa z wymienionych warunków: wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu, znajdować się w tzw. obszarze wsparcia, wprowadzać innowacje technologiczne, przyczynić się do rozwoju współpracy z krajowym zapleczem naukowo-badawczym lub mieć wpływ na lokalny rynek pracy.
     Ciasne sito
     
W bieżącym roku wnioski składa się w dwóch terminach: od 1 do 31 sierpnia oraz od 1 do 31 października bezpośrednio w ministerstwie gospodarki lub za pośrednictwem poczty. Szersze informacje na ten temat znajdują się w rozporządzeniu z dnia 14 czerwca 2002 roku w sprawie szczegółowego trybu składania wniosków o udzielenie wsparcia finansowego nowej inwestycji.
     O przyznaniu wnioskodawcy wsparcia nie decyduje kolejność zgłoszeń. Wnioski będą bowiem klasyfikowane według wskazówek zawartych w ministerialnym rozporządzeniu w sprawie szczegółowych kryteriów udzielania wsparcia finansowego nowej inwestycji. M.in. określa ono, ile punktów zdobędzie przedsiębiorca za odpowiednią lokalizację, wielkość inwestycji, kryteria zatrudnienia pracowników, efektywność ekonomiczną, wpływ na środowisko, a także aktywizację gospodarczą i innowacyjność technologiczną.
     Dla wszystkich, ale...
     
O udzielenie wsparcia z publicznych środków może wystąpić nie tylko przedsiębiorca, ale również gmina. W jej przypadku, przy rozpatrywaniu wniosku decydują takie kryteria jak lokalizacja, stopa bezrobocia w regionie, położenie w obszarach wsparcia oraz wkład środków własnych gminy.
     Podstawą udzielenia wsparcia finansowego jest umowa zawarta przez ministra gospodarki. Jeszcze przed jej podpisaniem szef resortu zasięga opinii zespołu ds. udzielania wsparcia finansowego przedsiębiorcom oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W stosunku do wniosków złożonych w sierpniu taka opinia musi trafić do ministra w ciągu miesiąca od upłynięcia terminu ich przyjmowania. Na sfinansowanie złożonych w tym roku wniosków przeznaczono około 270 mln euro.
     Jak zapewniono nas w resorcie gospodarki o pomoc publiczną mogą zabiegać wszyscy przedsiębiorcy, zarówno ci mali, średni jak i duzi. W praktyce z finansowego wsparcia będą mogły skorzystać głównie większe firmy, wynika to z wysokich wymogów stawianych chętnym do otrzymania pomocy.
     Podstawa prawna: ustawa z 20 marca 2002 roku o finansowym wspieraniu inwestycji (Dz. U. z 2002 r. Nr 41, poz. 362)

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska