Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkrockowa Cela nr 3 kończy 30 lat. Jest jak spichrze: wizytówką Grudziądza

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Cela nr 3. Ich punk rock jest mocno osadzony w grudziądzkich realiach
Cela nr 3. Ich punk rock jest mocno osadzony w grudziądzkich realiach Maciej Kastner
Cela nr 3 obchodzi 30-lecie istnienia. - Ten zespół to część naszego życia. I duma całego miasta - mówią fani zespołu - legendy polskiego punkrocka.

Muzycy Celi nr 3 zaczynali w połowie lat 80. Na fali punkrockowego buntu. Przetrwali kryzysy, m.in. śmierć charyzmatycznego wokalisty, i nadal grają. To jedyna rockowa grupa z Grudziądza, która na trwałe zapisała się na kartach historii polskiej muzyki. Nie tylko punkrockowej. Dla pokolenia dzisiejszych 40-latków Cela nr 3 to nie tylko muzyka. To także wspomnienie młodości.

Oddech wolności

- Ich koncerty w latach 80. były oddechem wolności. Czymś wtedy trochę zakazanym. Jako artyści mówili głośno to, co wszyscy chcieliśmy powiedzieć. Byli głosem naszego pokolenia - wspomina Izabela Piwowarska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku, wciąż wielka fanka Celi nr 3.

Wolnościowe ideały

- Cela nr 3 to ważna cząstka mojego życia - mówi Robert Koźlikowski, prezes spółki Grudziądzkie Poręczenia Kredytowe, a w latach 1987-90 stały członek zespołu, autor części tekstów i muzyki. - Dla mnie był to sposób na walkę z ówczesnym systemem. Okazja do podnoszenia ideałów wolnościowych.

Choć dziś nie jest już w składzie grupy, to punkrockowa cząstka wciąż jest w nim żywa. - Wspieram Celę nr 3. Gościnnie gram na klawiszach. Tak jak kiedyś podrzucam chłopakom muzykę i teksty. Dla mnie to ważne, że chcą je grać - mówi Koźlikowski.

Zasłużyli na szacunek

- Na kawałkach Celi z ich pierwszej kasety uczyłem się grać na gitarze! - wspomina Michał Jakubowski, niegdyś muzyk zespołu Dziewica, obecnie trener personalny. Jego zespół rozpadł się 11 lat temu. - A Cela nr 3 wciąż gra! Ma ten sam przekaz, nie ulega modom. Od 30 lat! To naprawdę nie jest łatwe, gdy ma się normalną pracę, rodzinę, dzieci... Zasłużyli na wielki szacunek. Tym bardziej, że dzięki nim Grudziądz istnieje na krajowej scenie muzycznej.

Ta muzyka się nie starzeje

- Cela nr 3 i ruch punkrockowy w Grudziądzu to dobry temat na wystawę - uśmiecha się Mariusz Żebrowski, historyk, pracownik muzeum. Mało kto wie, ale był on zaangażowany w pierwsze wydanie kasety „Kwiaty”. Działał w stowarzyszeniu kultury alternatywnej na Mazurach. Miał „dojście” do sprzętu studyjnego radia UMK. Tam jego kolega oczyścił trochę dźwięk. Kaseta rozeszła się w jakiś 500 egzemplarzach. Dopiero później wydał ją sam zespół. Mariusz Żebrowski: - Cela nr 3 w końcu lat 80. i 90. wyróżniała się bo grała, melodyjnego punka w stylu starej szkoły: Ramones i Bad Religion. Ta muzyka nigdy się nie starzeje, ma grono wiernych fanów, kiedyś nastoletnich, dziś często zajmujących poważne stanowiska w wielkich firmach, instytucjach. Muzyka Celi nr 3 ma jeszcze jeden ważny walor: jest bardzo głęboko osadzona w Grudziądzu i jego realiach.

Jubileuszowy koncert

Jubileusz 30-lecia Celi nr 3 to święto grudziądzkiego zespołu ale także wszystkich fanów punk rocka. Koncert, podczas którego obok Celi zagrają zespoły Bulbulators, Zwłoki, Leśne Ludki, New Way z Golubia-Dobrzynia oraz Zakład Produkcyjny, odbędzie się w sobotę, w klubie "Skala" przy ul. Portowej w Grudziądzu. Początek zaplanowano na g. 18. Bilety wstępu: 35 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska