Wciąż nie wiadomo, jak szkoły przeprowadzą rekrutację. Kuratorium oświaty zbiera propozycje, wspólną strategię ogłosi po feriach. Pewne jest, że połową sukcesu ucznia będą wyniki egzaminu gimnazjalnego - maksymalnie można zdobyć 100 punktów. Tyle samo punktów uczeń będzie mógł dostać za wyniki na świadectwie i inne osiągnięcia, np. w konkursach. Jak już pisaliśmy, na świadectwie liczyć się będą: ocena z języka polskiego i trzech innych przedmiotów. Są propozycje, żeby przy naborze do liceów ogólnokształcących i profilowanych koniecznie brać pod uwagę oceny z języka obcego i matematyki. Ostatni przedmiot byłby do wyboru: historia, geografia lub biologia. W technikach, poza językiem obcym i matematyką liczyć miałaby się fizyka (ewentualnie biologia lub chemia).
Ile za szóstkę?
Propozycji przeliczania ocen na punkty jest tyle, ile szkół. Kuratorium zebrało szkolne projekty, teraz je analizuje. Swoje propozycje przygotowali też kuratoryjni wizytatorzy. Bydgoscy chcą, by za ocenę celującą na świadectwie uczeń mógł dostać 20 punktów, za bardzo dobrą - 16, dobrą - 12, dostateczną - 8, dopuszczającą - 4. Za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim, osiągnięcia sportowe, artystyczne i inne co najmniej na szczeblu powiatowym - można byłoby zdobyć w sumie 20 punktów.
Wizytatorzy toruńscy przygotowali aż trzy wersje, w każdej zaproponowali jednak tę samą zasadę przeliczania ocen: za celującą - 15 punktów, bdb - 13, db - 10, dst - 6, dop - 3. Dodatkowo premiowane byłoby świadectwo z wyróżnieniem - 15 pkt, sukcesy w konkursach przedmiotowych - 15, osiągnięcia sportowe lub artystyczne - 10.
Włocławscy wizytatorzy też chcieliby premiować ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - za świadectwo z paskiem zaproponowali 8 punktów, udział w konkursach organizowanych przez kuratora oświaty (na szczeblu wojewódzkim) - 5, osiągnięcia sportowe lub artystyczne (co najmniej na szczeblu powiatowym) - 4, inne osiągnięcia wymienione w świadectwie - 3. Poza tym, jak chcą wizytatorzy włocławscy, za ocenę celującą ze wskazanych przedmiotów uczeń miałby dostać 20 punktów, za bdb - 17, za db - 14, za dst - 11, za dop - 8.
Punktowanie
(go)
Za szóstkę na świadectwie dać 15 czy 20 punktów? Za udział w konkursie - 5 czy 15? - kuratorium oświaty pracuje nad kryteriami naboru do liceów i techników. Zasady będą takie same w całym województwie.