MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Punkty karne. Koniec z kursami redukującymi punkty. Nowe zasady

Mariusz Michalak
Projekt rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego określa opłatę za kurs w wysokości 500 zł.
Projekt rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego określa opłatę za kurs w wysokości 500 zł. Łukasz Kaczanowski
Od 17 września 2022 roku zmienią się zasady dotyczące punktów karnych. Kierowcy nie tylko otrzymają więcej "oczek", ale będą musieli liczyć się z innymi zasadami redukcji przyznanych punktów.

Punkty karne. Zmiany już we wrześniu!

Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, z kolei nowy taryfikator punktów karnych będzie obowiązywał od 17 września tego roku. Dla kierowców oznacza to duże zmiany w dotychczasowych zasadach. Będzie można dostać nie tylko większą liczbę "oczek" za wykroczenia drogowe.

Punkty karne. Jak jest aktualnie?

Obecnie policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego na dotychczasowych zasadach.

W ewidencji są zgromadzone dane dotyczące osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, które dopuściły się naruszeń przepisów ruchu drogowego kierując pojazdem.

Aktualnie punkty przypisywane są w zakresie od 0 do 10, a usuwane są po roku. Istnieje również możliwość odbycia kursu redukującego liczbę punktów karnych, który jest organizowany przez Wojewódki Ośrodek Ruchu Drogowego. Kierowcy posiadający prawo jazdy dłużej jak rok, raz na pół roku mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6 najstarszych. Taki kurs trwa 6 godzin i kosztuje w zależności od ośrodka od 300 do 400 zł.

Punkty karne. Ile można mieć punktów karnych?

Obecnie limit wynosi 24 punkty. Po uzyskaniu takiej liczby kierowcy zostaje odebrane prawo jazdy. Aby je odzyskać związane jest to z koniecznością przejścia badania psychologicznego oraz wzięcia udziału w egzaminie sprawdzającym. Kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok, obowiązuje limit 20 punktów karnych. W tym przypadku, po jego przekroczeniu, uprawnienia zostaną cofnięte.

Od 17 września 2022 roku sam limit punktów nie ulega zmianie.

Punkty karne. Co dokładnie się zmieni w redukcji?

Punkty zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, będą przypisywane w zakresie od 1 do 15, a usuwane dopiero po 2 latach od dnia uprawomocnienia się rozstrzygnięcia lub po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny, wynikającej z nałożenia mandatu karnego lub daty jego umorzenia.

Przekroczenie limitu punktów po 17 września będzie wiązało się z ponownym podejściem do egzaminu na prawo jazdy. Przed podejściem do egzaminu praktycznego czeka nas jeszcze obowiązkowy kurs. Ma on trwać 28 godzin i być realizowany podczas czterech dni w formie wykładów i warsztatów. Zagadnienia mają dotyczyć m.in. skutków wypadków drogowych oraz wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie na funkcje percepcyjne kierującego.

Projekt rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego określa opłatę za kurs w wysokości 500 zł. Kurs na nowych zasadach nie zredukuje nam jednak punktów, ale ma być konieczny w ponownym uzyskaniu prawa jazdy.

W przypadku naruszenia przepisów ruchu drogowego popełnione przed 17 września, będą stosowane dotychczasowe wysokości punktów oraz zasady ich usuwania z ewidencji. Kurs redukujący można jednak odbyć tylko do 16 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Punkty karne. Koniec z kursami redukującymi punkty. Nowe zasady - Motofakty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska