Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownictwo medyczne przy Nowym Szpitalu w Wąbrzeźnie otrzymało nową karetkę. Zobaczcie zdjęcia

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W piątek, 25 czerwca do Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie dotarła nowa karetka, która do pacjentów będzie jeździć od poniedziałku, 28 czerwca
W piątek, 25 czerwca do Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie dotarła nowa karetka, która do pacjentów będzie jeździć od poniedziałku, 28 czerwca
W piątek, 25 czerwca pod Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał medykom z zespołu ratownictwa medycznego w Wąbrzeźnie kluczyki do nowej karetki, którą do Wąbrzeźna dotarli ok. g. 11.30. Do pacjentów nową karetką medycy będą jeździć od poniedziałku, 28 czerwca.

Nowy prezes Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie: - Mamy jeden z najmłodszych taborów w województwie

Nowocześnie wyposażony volkswagen crafter, który trafił do wąbrzeskiej lecznicy ma na pokładzie wysokiej klasy sprzęt niezbędny przy prowadzeniu akcji ratowniczych:

  • defibrylator Lifepack 15 z możliwością teletransmisji zapisu EKG do ośrodka kardiologii inwazyjnej oraz pompę infuzyjną,
  • ssak automatyczny,
  • nowoczesny respirator transportowy Parapac 310+ z możliwością wentylacji CPAP, co jest szczególnie istotne u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Jak przekazał nam Łukasz Płaza, który od 1 lipca będzie pełnił obowiązki prezesa zarządu Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie za Przemysława Leśniewskiego, który z kolei został prezesem zarządu szpitala w Świeciu, w szpitalu w Wąbrzeźnie są obecnie trzy karetki: ta, która dotarła do szpitala 25 czerwca, a jeździć do pacjentów będzie od poniedziałku, 28 czerwca, a także karetka roczna i pięcioletnia.

- Mamy jeden z najmłodszych taborów w województwie. 5-letni, roczny i ten (który przyjechał do Wąbrzeźna 25 czerwca - przyp. red.). Pod tym względem jest się czym pochwalić

- mówił nam Łukasz Płaza, prezes zarządu Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie.

Zapytaliśmy prezesa Nowego Szpitala w Wąbrzeźnie, jakie inwestycje czy zakupy sprzętu są teraz najważniejsze. Jak przekazał nam prezes zarządu Łukasz Płaza, w tym roku najprawdopodobniej wyremontowany zostanie dach szpitala, a wciąż najważniejszą inwestycją jest termomodernizacja.

W szpitalu w Wąbrzeźnie są obecnie trzy zespoły ratownictwa medycznego w tym dwa wyjazdowe typu P - jeden ambulans stacjonuje w Wąbrzeżnie, a drugi w Płużnicy. Są jednak plany, aby był trzeci wyjazdowy zespół ratownictwa medycznego.

Zakup ambulansu, który dotarł do szpitala 25 czerwca został sfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość pojazdu to około 500 tys. zł. Z tego samego projektu ratownictwo otrzymało również środki ochrony osobistej.

- Jeśli ktoś mówi, że to jest ściema, nieprawda, niech popatrzy wokół, ile osób nie przeżyło - mówi starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz po kilkunastu miesiącach walki z epidemią koronawirusa

Krzysztof Maćkiewicz, starosta wąbrzeski poproszony przez nas o komentarz i ocenę minionych kilkunastu miesięcy, podczas których walczyliśmy z epidemią przekazał nam, że musieli sobie radzić, chociaż jak dla wszystkich epidemia była ogromnym zaskoczeniem i stworzyła ryzyko funkcjonowania starostwa, które nie mogłoby pracować i obsługiwać mieszkańców, gdyby wszyscy pracownicy byli objęci kwarantanną czy gdyby byli chorzy na Covid-19. Jak dodaje starosta, urzędnicy musieli funkcjonować także w ten sposób, aby było to bezpieczne również dla mieszkańców powiatu wąbrzeskiego.

W nowej rzeczywistości musiały się także odnaleźć się szkoły, uczniowie, ich rodzice. Dla Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie ważne było także zapewnienie sprzętu do nauki zdalnej uczniom. Starosta podkreśla, że starali się pozyskiwać sprzęt komputerowy w ramach projektów realizowanych przez Urząd Marszałkowski czy Ministerstwo Edukacji.

Jak dodaje, te kilkanaście miesięcy, gdy trwała epidemia minęło bardzo szybko, ponieważ ten czas był pełen nowych wyzwań, m.in. związanych z funkcjonowaniem ochrony zdrowia i oddziału covidowego w wąbrzeskim szpitalu. Krzysztof Maćkiewicz zwraca uwagę, że w pomoc medykom z wąbrzeskiego szpitala już na początku epidemii aktywnie włączyli się mieszkańcy, produkując przyłbice przy pomocy drukarek 3D, dzięki czemu pokazali, że to, w jakich warunkach pracują nasi medycy nie jest dla nich obojętne.

Starosta Krzysztof Maćkiewicz przypomina, że zdalnie spotykały się także takie organy jak rada powiatu i zarząd powiatu. - Trzeba było dostosowywać do tego prawo. Mamy satysfakcję jako samorządy, że zgłaszaliśmy do administracji rządowej konieczność nowelizacji przepisów. Niektóre udało się rozwiązać - mówi starosta i podkreśla, że liczy na to, że obecnie trochę spokojniejszy czas pozwoli na uregulowanie tych kwestii, których jeszcze nie udało się uporządkować.

- Niestety, każdy stracił kogoś z bliskich osób i to pokazuje, że jeśli ktoś mówi, że to jest ściema, nieprawda, niech popatrzy wokół, ile osób nie przeżyło

- podkreśla starosta Krzysztof Maćkiewicz.

Zobaczcie zdjęcia karetki i jej wnętrza:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska