Na starówce bez obaw
W kwietniu w ratuszu zorganizowano otwarte spotkanie, podczas którego dyskutowano o tym, jak usprawnić ruch rowerowy w mieście i w gminie. Efektem wspólnych dyskusji było wypracowanie ponad 50 wniosków. Są one teraz analizowane, a niektóre wdrażane w życie. Zajmuje się tym tzw. Rowerowa Grupa Robocza. W jej skład weszło kilkanaście osób z Pawłem Sikorą, doradcą burmistrza Roberta Luchowskiego i rzecznikiem prasowym ratusza na czele.
Co zrobiono do dzisiaj? Rowerzyści bez obaw mogą poruszać się po starówce.
- Umieściliśmy tam znaki "nie dotyczy rowerów". Jazda jednośladem po starej części miasta nie grozi teraz mandatem wystawionym ze strony policji lub straży miejskiej. Cały deptak jest przyjazny rowerzystom - poinformował Paweł Sikora.
Wysłali dwa pisma
Jednym z wypracowanych w kwietniu wniosków-propozycji było stworzenie ścieżki rowerowej po nasypie kolejowym od Sobiejuch do Żnina. - Jeśli chodzi o tą kwestię, to nasyp został już wyrównany - oświadczył Paweł Sikora.
Kolejnymi działaniami były pisma wysłane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Bydgoszczy. Pierwsze dotyczyło połączenia chodnika przy ul. Fabrycznej ze ścieżką rowerową wzdłuż ul. Mickiewicza, drugie wybudowania wzdłuż krajowej "piątki" około 50-metrowego odcinka chodnika, który połączyłby ul. Niedziałkowskiego z ul. Moniuszki. Podkreślono, że w tej sprawie licznie interweniują mieszkańcy miasta, a o brakujący odcinek pytają też rajcy miejscy.
GDDKiA poinformowała, że nie dysponuje na dzisiaj środkami na połączenie ul. Fabrycznej ze ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Mickiewicza i nie jest to zawarte w planach oddziału.
Jeśli chodzi o drugi zgłoszony wniosek, zadanie może być zrealizowane, jeśli jest ujęte w Programie Budowy Ciągów Pieszo-Rowerowych i są na nie przyznane środki. W przypadku braku zadania w PBCPR, należy je zgłosić do oddziału. - My to zadanie zgłosiliśmy - dowiedzieliśmy się.
Asfalt zamiast kostki
- Trzecie pismo skierowaliśmy do Zarządu Dróg Wojewódzkich, oddział w Inowrocławiu, w sprawie wytyczenia i oznakowania ścieżki na chodnikach przy ulicy Dworcowej i Klemensa Janickiego. Dostaliśmy projekt oznakowania tych ścieżek, a Wydział Infrastruktury, Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji pozytywnie go zaopiniował - dodał nasz rozmówca.
Paweł Sikora przypomina, że na terenie Żnina funkcjonują dwie ścieżki rowerowe, pierwsza przy ul. Mickiewicza - od ul. Fabrycznej do skrzyżowania z ul. Dworcową - i druga wzdłuż krajowej "piątki", od ul. Jeziornej do Bożejewiczek. Żeby rowerzyści mogli sprawnie i bezpiecznie poruszać się po mieście potrzebny jest cały system ścieżek. - Przystępujemy właśnie do jego opracowania - mówi.
Dodaje zaraz, że jest już przygotowana koncepcja ścieżek na terenie całej gminy Żnin.
- Ale jest to kosztowny projekt i na pewno będzie musiał być realizowany etapami - usłyszeliśmy.
Na koniec nasz rozmówca oznajmił, że przy okazji modernizacji drogi nr 251 powstanie ścieżka rowerowa od Żnina, aż do granic województwa.
- Ma powstać z kostki betonowej. Zawnioskowaliśmy, aby zastąpić ją asfaltem.