Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w gminie Inowrocław. Część nauczycieli straci pracę

(dan)
Rodzice dostali do wypełniania ankiety. Zdecydowana większość (379 rodziców z 385 biorących udział w "głosowaniu") wybrało pierwszą koncepcję. Tego samego zdania byli radni.
Rodzice dostali do wypełniania ankiety. Zdecydowana większość (379 rodziców z 385 biorących udział w "głosowaniu") wybrało pierwszą koncepcję. Tego samego zdania byli radni. Archiwum
- Nastąpi zmniejszenie zatrudnienia wśród nauczycieli gimnazjum - zdradza Małgorzata Makowiecka, dyrektor Centrum Usług Oświatowych Gminy Inowrocław.

W tym roku rozpoczyna się proces stopniowego wygaszania gimnazjów i tworzenia ośmioklasowych podstawówek. Również samorządowcy z gminy Inowrocław stanęli przed trudnym wyborem koncepcji, zgodnie z którą realizowana będzie reforma oświaty. Analizowano dwa rozwiązania. Oba przedstawione zostały podczas spotkań z rodzicami.

Pierwsza koncepcja zakładała przekształcenie wszystkich obecnych podstawówek w szkołę, w której dzieci uczą się od pierwszej do ósmej klasy. Zakładała również przekształcenie Gimnazjum w Sławęcinku w ośmioletnią szkołę podstawową prowadzącą oddziały integracyjne. Wśród zalet tego rozwiązania wskazywano przede wszystkim krótki czas dojazdu do szkoły, bliski i częsty kontakt rodziców z nauczycielami, stałą i niezmienną kadrę nauczycielską. Podkreślano również, że szkoły są dobrze wyposażone w pomoce dydaktyczne.

Druga koncepcja zakładała, aby dotychczasowe Gimnazjum w Sławęcinku włączyć do ośmioletniej Szkoły Podstawowej w Jaksicach. Byłby jeden dyrektor, a dwa budynki. Zajęcia klas I-VI, jak dotychczas, odbywałyby się w Jaksicach, a klas gimnazjalnych oraz klasy VII, a potem VII i VIII - w Sławęcinku. Wykorzystano by tym samym doskonałą bazę tej szkoły do prowadzenia zajęć z fizyki, chemii, biologii i geografii. Zgodnie z tą koncepcją do 2022 roku do Sławęcinka dojeżdżaliby uczniowie klas VII i VIII ze wszystkich szkół podstawowych w gminie. Zwolennicy tej koncepcji wskazywali, iż młodsi uczniowie jak dotąd uczyliby się w szkołach blisko swoich domów. Natomiast starsi dojeżdżaliby do dzisiejszego gimnazjum dobrze wyposażonego w gabinety przedmiotowe i pomoce dydaktyczne do nauczania fizyki, chemii, geografii i biologii. Nauczyciele z wygasającego gimnazjum byliby zatrudnieni w pełnym wymiarze. Wadą tego rozwiązania byłyby dojazdy do Sławęcinka.

Rodzice dostali do wypełniania ankiety. Zdecydowana większość (379 rodziców z 385 biorących udział w "głosowaniu") wybrało pierwszą koncepcję. Tego samego zdania byli radni.

- Sprawy kadrowe będą przedmiotem naszych rozważań w momencie opublikowania przez Ministra Edukacji Narodowej rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania. Niemniej w związku z wygaszaniem gimnazjów, poprzez wstrzymanie naboru do klas pierwszych, oczywistym jest, że nastąpi zmniejszenie zatrudnienia wśród nauczycieli gimnazjum - zdradza Małgorzata Makowiecka, dyrektor Centrum Usług Oświatowych Gminy Inowrocław.

Więcej informacji z powiatu inowrocławskiego na:www.pomorska.pl/inowroclaw

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska