Znajdziecie ją pod adresem internetowym www.regiopedia.pl
To my, mieszkańcy Kujaw i Pomorza, będziemy tworzyć internetową encyklopedię regionu - wirtualny sezam, w którym swe miejsce znajdą prawdziwe skarby województwa: jego walory turystyczne i krajobrazowe, przyrodnicze, historyczne, kulturowe, osiągnięcia naukowe, sportowe, ciekawe inicjatywy małych i wielkich społeczności.
Regiopedia - encyklopedia regionów
Przeszłość i teraźniejszość
W opisach, wzbogaconych zdjęciami, znajdzie się wszystko to, co kształtowało oblicze tej ziemi w przeszłości i obecnie. Mowa zatem o zabytkach świeckich i sakralnych, o nowoczesnych obiektach użyteczności publicznej, w tym stadionach, halach sportowych, wreszcie o ludziach.
Mamy nadzieję, iż żadnego z wymienionych dóbr nam nie brakuje.
Nasza mała Ojczyzna
Regiopedia to inicjatywa, która służy promocji naszej małej Ojczyzny, jej piękna, wartości materialnych i duchowych.
Niech będzie zachętą o twórczej pracy, do uzupełniania treścią jej kolejnych stron, które mogą osiągnąć iście astronomiczne rozmiary.
To de facto praca nieustająca, której plon będą zbierać tak obecne, jak i kolejne pokolenia. Narzędzie nowoczesnej techniki, jakim jest internet, daje nam niepowtarzalną szansę twórczego zaangażowania w ten gigantyczny projekt pod tytułem "Regiopedia Kujaw i Pomorza".
Jak traperzy...
Niech to będzie nasza Księga Guinnessa, księga intelektualnej przygody, a może i Księga Dżungli, w której gąszczu poczujemy się jak prawdziwi traperzy. Przed nami jasny cel. Wystarczy zabrać się do pracy.
Coś dla turystów
Może na nowe szlaki, tym razem wirtualne, wyruszą przewodnicy i członkowie klubów turystycznych.
Wielu jest w naszym województwie prawdziwych pasjonatów - ludzi dostrzegających to, czego inni nie widzą, wrażliwych i czułych na piękno zaklęte pod każdą niemal postacią. Wielu jest takich, którzy przemierzają region wzdłuż i wszerz pieszo, rowerem, konno, kajakiem, a może po prostu samochodem.
Promujmy gminy
Regiopedia to także olbrzymie możliwości promowania gmin i powiatów - słowem pole do popisu dla lokalnych samorządów.
I takich ludzi potrzeba do tworzenia naszej księgi. Tak naprawdę każdy z Was może na każdym etapie pisania Regiopedii dołączyć do zespołu.
Dla uczniów i nauczycieli
Szczególną rolę w redagowaniu Regiopedii widzimy dla aktywnych nauczycieli, uczniów i studentów. Może właśnie Tobie, może całym klasom, przyjdzie wytyczać ścieżki wielkiego dzieła.
Na łamach "Gazety Pomorskiej" będziemy pisać o autorach encyklopedii regionalnej, o kolejnych najciekawszych pomysłach - o tym, co lub kogo chcieliby uwiecznić na wirtualnych kartach.
Będzie konkurs
Wkrótce też w wydaniu papierowym i na stronach internetowych ogłosimy konkurs na najaktywniejszego internautę i szkoły.