Coraz częściej traktujemy łazienkę nie tylko jak pomieszczenie sanitarne, ale także jako salon relaksu i urody. Po całodziennych trudach przyjemnie jest w nim odpocząć w otoczeniu wonnych olejków i balsamów. Warto więc zadbać o wystrój tego pomieszczenia, tak aby zarówno jego kolorystyka, jak i zainstalowane sprzęty odpowiadały naszym potrzebom i gustowi.
W ciepłym kolorze
Ostatnio na czasie są mozaiki z małych płytek o nieregularnych kształtach. Dominują wszelkie odcienie brązu, aczkolwiek coraz modniejsze są łączenia kolorów. Taka mozaika może ozdobić nasze ściany i podłogi lub zacząć się na ścianie, a kończyć na podłodze. A może zdecydujemy się na stiuki? Tylko co to takiego? - To marmur zmielony z pigmentami. Tę masę nakładamy pacą na gładką powierzchnię. Doskonale nadaje się do kabin prysznicowych zamiast kafli. Wystarczy, że zaimpregnowany zostanie woskiem. Wtedy woda może swobodnie spływać - _wyjaśnia Sebastian Parmonik z Salonu Łazienek PW "ARPOMP" przy ul. Karłowicza w Bydgoszczy. Dominują kolory ciepłe, zwłaszcza pomarańcze. Nowością na rynku są płytki wedi. Można nimi obudować wannę, brodzik czy belki oświetleniowe. A może warto zdecydować się na drewnianą podłogę, a płytkami lub mozaiką ozdobić ścianę? Zastanowić się jeszcze można nad podłogowymi płytkami imitującymi drewno. Do wyboru są te w kolorze jasnym lub ciemnym, ze słojami albo bez.
Koniecznie z relingami
Wśród umywalek niezmiennie królują białe ceramiczne o opływowym kształcie, z zaokrąglonymi narożnikami. Jednak coraz bardziej serca nabywców podbijają umywalki z tzw. relingami, czyli mosiężnymi lub chromowanymi rurkami z boku, na których można powiesić ręcznik. - Hitem stają się też okrągłe umywalki szklane, np. w kolorze zielonym - mówi Sebastian Parmonik. Coraz więcej klientów decyduje się na zamontowanie szafek pod umywalką. Najczęściej są one wykonane z okleiny z ciemnego orzecha, jasnego klonu i buku. Generalnie obowiązuje jedna zasada: tradycyjne umywalki i miski sedesowe, stojące na ziemi, wypierane są przez systemy wiszące.
Satynowe z łabędzia szyją
Wannę możemy wybrać spośród żeliwnych, stalowych, akrylowych i ze szkła. Producenci oferują też modele o różnych wymiarach i kształtach. Najlepiej, by posiadały wygodne siedziska, wyprofilowane zagłówki, pozwalające wygodnie oprzeć łokcie, pomocne przy wstawaniu uchwyty oraz półki na kosmetyki. Wiele wanien wyposażonych jest w urządzenia do masażu wodnego. Niewątpliwie do wanny i umywalki musimy dobrać baterie. Najmodniejsze są mosiężne, pokryte srebrną farbą lub powłoką satynową. Królują wylewki z długą tzw. łabędzią szyją. - Niemniej do łask powracają baterie na pokrętła z głowicami ceramicznymi -_ dodaje Sebastian Parmonik. Chcemy wziąć prysznic w wannie? Koniecznie musimy zaopatrzyć się w systemy podtynkowe baterii, czyli sześć baterii montowanych w ścianie wraz z 3-6 dyszami prysznicowymi i wylewką górną.
Parawan zamiast kabiny
A może warto zdecydować się na kabinę prysznicową? Niewątpliwie ma ona wiele zalet. Jest nowoczesna, ergonomiczna, a przede wszystkim łatwa do utrzymania w czystości. Będzie pasowała do każdego wnętrza, a kąpiel w niej sprawi prawdziwą przyjemność. Tylko którą z nich wybrać? Najlepiej tę wykonaną z profili aluminiowych w kolorze satyny, a której ścianki wypełnione są szkłem hartowanym. Kabiny prysznicowe dostępne są w dwóch kształtach: półokrągłe i kwadratowe. Najlepiej, by posiadały brodziki wpuszczane w podłogę, a nie obudowywane kafelkami. Co zrobić, gdy uwielbiamy natrysk, a nie mamy w łazience miejsca na kabinę prysznicową? Możemy zamontować na wannie specjalny parawan: z tworzywa sztucznego lub z hartowanego szkła. Idealnie pasuje do każdego rodzaju wanny: żeliwnej, akrylowej i stalowej.
Skąpani w parze
Miłośnicy gorących kąpieli powinni pomyśleć o saunie. Może być ona pomieszczeniem specjalnie do tego celu zaadaptowanym lub wolno stojącą kabiną, najlepiej o wymiarach 150 na 150 cm. Materiał użyty do jej budowy powinien być odporny na działanie powietrza o wysokiej temperaturze. Jakie są najnowsze trendy dotyczące sauny? - _Zdecydowanie musi się w niej znaleźć drewno egzotyczne abashi. To właśnie z niego powinny być wykonane ławy, podgłówki i oparcia - _wyjaśnia Sebastian Parmonik. Abashi spełnia ważną funkcję, a mianowicie chroni przed oparzeniami. Dzięki niemu szybciej wyrównuje się różnica temperatur pomiędzy naszym ciałem a ławką.
