Spis treści
Rok 2022 w edukacji
W roku 2022 każdy miesiąc był dla edukacji ważny. Mierzyliśmy się m.in. z powrotem do nauki stacjonarnej, egzaminami, przyjęciem uczniów z Ukrainy, zmianami w przepisach np. dotyczących Karty Nauczyciela, wsparcia osób z niepełnosprawnościami, czy też z wysokimi kosztami szkolnych wyprawek. Towarzyszyły nam obawy związane m.in. z:
- powrotem do nauki zdalnej,
- wypaleniem zawodowym nauczycieli,
- brakiem wystarczającego wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży,
- kontrowersyjnymi propozycjami zmian w przepisach.
Zakończyliśmy jeden rok szkolny i rozpoczęliśmy kolejny, czemu towarzyszyła akcja protestacyjna związków zawodowych i wiszący w powietrzu strajk oświaty, a wkrótce potem silne emocje związane z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe (Lex Czarnek 2.0).
Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, które miały miejsce. Jednak zebraliśmy najważniejsze decyzje, wydarzenia i zmiany, które wydarzyły się w poszczególnych miesiącach roku 2022. Niektóre z nich mają swoją kontynuację w kolejnym roku szkolnym.
Decyzje, wydarzenia, zmiany
W drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022, a pierwszym półroczu roku kalendarzowego 2022 wielkim wyzwaniem dla edukacji było przyjęcie dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Polski, uciekając przed wojną. Dlatego marzec 2022 był miesiącem, w którym wprowadzono sporo zmian, m.in. zdecydowano o możliwości przyjęcia do przedszkola i klas I-III, do oddziałów specjalnych i integracyjnych większej liczby dzieci ze względu na dzieci uchodźców z Ukrainy i o organizacji oddziałów przygotowawczych poza infrastrukturą szkolną.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 obfitowało w kolejne zmiany. Towarzyszyła nam także obawa o strajk nauczycieli. Akcja protestacyjna ostatecznie przybrała inną formę.
Przypominamy, że od 1 września 2022 weszły w życie zmiany w podstawie programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Wprowadzone zostały nowe treści nauczania, dotyczące m.in.
- reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi,
- zasad pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej oraz edukacji obronnej, w tym szkolenia strzeleckiego.
W przypadku szkolenia strzeleckiego na poziomie szkoły podstawowej chodzi wyłącznie o teorię bezpiecznego obchodzenia się z bronią. W szkołach ponadpodstawowych szkolenie strzeleckie obejmuje podstawy strzelania z częścią praktyczną prowadzoną z wykorzystaniem bezpiecznych narządzi do ćwiczeń strzeleckich takich, jak np. broń kulowa, pneumatyczna, repliki broni strzeleckiej, strzelnice wirtualne albo laserowe.
We wrześniu weszły w życie także przepisy zmniejszające tygodniowy wymiar nauki języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej z trzech godzin do godziny.
Wprowadzono nowelizację Karty nauczyciela. Zgodnie z nią zlikwidowano dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. W ich miejsce pojawił się nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego). Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego określono na 120 proc. kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Tym samym wprowadzono podwyżkę dla nauczycieli w pierwszych latach pracy w zawodzie.
W nowelizacji zapisano też, że w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, nauczyciel zobowiązany jest do "dostępności w szkole w wymiarze godziny tygodniowo", w której trakcie "odpowiednio do potrzeb prowadzi konsultacje dla uczniów lub wychowanków, lub ich rodziców".
Weszły w życie standardy zatrudnienia w szkołach nauczycieli specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.
O tym pisaliśmy w 2022 roku
Staramy się informować o bieżących i ważnych sprawach związanych z edukacją, w szerokim znaczeniu tego słowa. Jesteśmy z maturzystami i uczniami klas ósmych w przygotowaniach do egzaminów. Rozmawiamy z psychologami, naukowcami, nauczycielami i ekspertami różnych dziecin, aby wspierać rodziców, nauczycieli i uczniów wyjaśniając bliskie im tematy.
Śledzimy trendy w edukacji akademickiej, pokazujemy rankingi szkół, popularne kierunki studiów, ale także wyjątkowe i nietuzinkowe zawody, ścieżki edukacyjne, metody edukacji. Wybrane materiały, do których warto zajrzeć to m.in.
- „Książka towarzyszy naszemu życiu i daje nam przyjemność”. Rozmowa z Nauczycielką Roku 2022
- Jak zachwycić dzieci biologią?
- Problemy dzieci i młodzieży z matematyką. Z czego wynikają i co można zrobić lepiej?
- Jak wspierać uczniów ze spektrum autyzmu?
- Jedyna taka szkoła w Polsce. Technikum stroicieli fortepianów!
- Leśna edukacja – jak ją praktykować?
W 2022 roku chętnie czytaliście rozmowy o edukacji, m.in. dotyczące kryzysu zawodu nauczyciela, ale także te dotyczące radzenia sobie z trudnymi sytuacjami np. z stresem przedegzaminacyjnym. Pytaliśmy nauczycieli, jak wygląda ich praca, ile zarabiają, co ich martwi, dlaczego odchodzą zawodu, a także, za co swoją pracę kochają:
- Pedagodzy pokazali paski z wypłaty
- Co pedagodzy cenią w swojej pracy?
- Pogadajmy o roli nauczyciela w edukacji i odejściu z zawodu
Zaglądamy już do przedszkola i sięgamy po dyplomy, a nawet jeszcze dalej, bo przecież człowiek uczy się całe życie.
Co się zmieni w edukacji w 2023 roku?
Podsumowując rok 2022, będąc a półmetku roku szkolnego 2022/2023 nie można pominąć tego, co dopiero nadejdzie. A więc zmian, które czekają nas w edukacji w roku 2023. A będzie ich sporo!
Wśród tych pewnych są m.in. podwyżki dla nauczycieli, zmiany na maturze i powrót do matury ustnej, nowe przedmioty w szkole, zmiany w podstawach programowych niektórych przedmiotów (łacina, technika oraz język polski), nowe dyscypliny naukowe, a także branże w kształceniu zawodowym.
Źródło:
