Komentarz autorki
Komentarz autorki
Rolnicy, jeśli chcą odzyskać niesłusznie zabrane pieniądze, muszą spełnić warunek, o którym nie wiedzieli, że będzie na nich nałożony. Wcześniej pobierali świadczenie pielęgnacyjne i takiego warunku spełniać nie musieli.
Dla mnie to działanie prawa wstecz i nie wiem, czy ten przepis nie powinien być zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego.
Poza tym ogólnego uregulowania wymaga sprawa świadczeń opiekuńczych dla rolników. Obecnie, biorąc jeszcze pod uwagę stanowisko NSA z grudnia 2012 roku, praktycznie są z nich wyłączeni.
Problem nabrzmiał szczególnie, gdy w połowie maja weszła w życie ustawa o zasiłku dla opiekuna. Opiekunom osób niepełnosprawnych daje prawo ubiegania się o zwrot świadczeń pielęgnacyjnych, które utracili z końcem czerwca ubiegłego roku.
Rolnicy jednak muszą złożyć oświadczenie, że wstecz, od 1 lipca, zaprzestali prowadzenia gospodarstwa rolnego. Co to oznacza - nikt nie potrafił im wytłumaczyć, a ustawa takich wyjaśnień nie zawiera.
Składają je pod groźbą odpowiedzialności karnej.
Ministerstwo pracy długo upierało się, że oświadczenie rolnika nie ma żadnego znaczenia dla KRUS. A jeśli KRUS wyłączy go z ubezpieczenia, to gmina zgłosi do ubezpieczenia w ZUS.
Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że jest inaczej, niż twierdzi resort pracy.
Wiedzą, jakie konsekwencje dla KRUS ma oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa. Mało który z nich składał wnioski o wypłatę zasiłku. Pisaliśmy i alarmowaliśmy w tej sprawie również w "Pomorskiej". Przepisy prawa powinny być z sobą spójne.
Mieliśmy rację. KRUS na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że aby podlegać ubezpieczeniu w kasie rolniczej, niezbędnym warunkiem jest prowadzenie działalności rolniczej lub wykonywanie stałej pracy w gospodarstwie.
Jeśli więc rolnicy czy ich współmałżonkowie złożą oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa - nie spełniają warunków, by byli objęci ubezpieczeniem społecznym rolników. I w ślad za tym - ubezpieczeniem zdrowotnym.
Wyłączenie z ubezpieczenia może obowiązywać wstecz. W efekcie KRUS może się domagać zwrotu niesłusznie wypłaconych świadczeń.
Oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa dotyczy także rolników ubiegających się o bieżący zasiłek dla opiekuna, świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy.
Czytaj e-wydanie »