Rolnicy pokrzywdzeni przez Jantur proszą polityków o pomoc

Jadwiga Aleksandrowicz
Jan Kulpa, rolnik z Grabia w gm. Aleksandrów Kujawski, któremu Jantur winien jest 60 tys. zlotych, na konferencji PiS w Toruniu
Jan Kulpa, rolnik z Grabia w gm. Aleksandrów Kujawski, któremu Jantur winien jest 60 tys. zlotych, na konferencji PiS w Toruniu Fot. Jadwiga Aleksandrowicz
Rolnicy - wierzyciele nieszawskiej spółki Jantur opowiedzieli o swoich problemach europosłowi i parlamentarzystom. Sprawa interesuje nie tylko polityków, ale i firmę odzyskującą długi.

www.pomorska.pl/aleksandrow

Więcej informacji z Aleksandrowa Kujawskiego znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/aleksandrow

Audyt znany wybranym

Wąska grupa rolników, największych wierzycieli nieszawskiej spółki Jantur, zapoznała się z audytem finansowym. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, audyt nie zostanie ujawniony. Ci, którzy byli obecni przy jego odczytaniu musieli podpisać "lojalki", że zachowają treść w tajemnicy. Rzekomo w obawie, że bank, w którym Jantur ma wielomilionowe kredyty, nie zechce rozmawiać o restrukturyzacji firmy (rozmowy zaplanowane są na poniedziałek, 22 bm). Z przecieków wiadomo, że chodzi o ukrycie, dokąd wypłynęło ok. 26 mln złotych. Niewygodne dla właścicieli Janturu jest też to, że członkowie ich rodziny nie mieli problemów z pozyskiwaniem pieniędzy z tej firmy, jak na przykład syn jednego z właścicieli, któremu pod koniec 2009 roku wypłacono ponad 300 tys. złotych, czy firma Majkro (ponad 100 tys. zł), należąca do siostry właścicieli spółki Jantur. Nie świadczy też najlepiej o gospodarności zarządu i rady nadzorczej Janturu to, że mając problemy z płynnością finansową, wzięto w leasing samochody osobowe dobrej marki.

Interes dostrzegła firma windykacyjna

Gdzie są pieniądze, których około pół tysiąca rolników nie zobaczyło na oczy za zboże odstawione do tej firmy w 2009 roku i wcześniej, ponoć wie firma windykacyjno-wywiadowcza z Mazowsza (znamy jej nazwę, NIP, REGON, nazwisko właściciela, telefon - dop. red), której przedstawiciele pojawili się w Ciechocinku, licząc na zaplanowane wcześniej i odwołane spotkanie wierzycieli. Tym, którzy nie wiedzieli, że spotkania nie będzie, przedstawiciele tej firmy rozdali wizytówki i oznajmili, że bez trudu mogą odzyskać 20 mln złotych za jedną czwartą tej kwoty.

Tymczasem duzi wierzyciele (powyżej 100 tys. złotych) wciąż liczą na to, że przejmą firmę i uruchomią produkcję. Już udało się rozłożyć na raty długi firmy w Enerdze, ZUS-ie i Izbie Skarbowej. Uruchomienie firmy nie oznacza, że mali wierzyciele (do 10 tys. złotych należności) dostaną szybko pieniądze, jak obiecywał na zebraniach wiceprezes Krzysztof Chmielewski. Firma może wygenerować ok. 3 mln zysków rocznie. Przy spłatach należności za prąd, w ZUS i Izbie Skarbowej, spłata rolników może nastąpić za kilka lat.
Wierzyciele, mający do odebrania od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, wśród nich wielu takich, którzy nie mają z czego żyć, korzystają z każdej okazji, by prosić o pomoc polityków. Spotkali się z europosłem Januszem Wojciechowskim, min. Krzysztofem Ardanowskim, posłem Łukaszem Zbonikowskim i senatorem Kosmą Złotowskim, którzy w sobotę byli w Toruniu na zorganizowanej przez PiS konferencji "Nowoczesna polska wieś oraz polityka rolna województwa Kujawsko-pomorskiego".

Pojawili się też na konferencji pt. "Porozmawiajmy o Polsce", w Ciechocinku zorganizowanej przez Socjaldemokrację Polską i na która przybyli m.in. posł Marek Borowski i Wojciech Filemonowicz, przewodniczący tej partii.

Prosili nie tylko o pomoc w odzyskaniu pieniędzy, ale też o stworzenie mechanizmów, które w przyszłości chroniłyby rolników przed nieuczciwością firm skupujących płody rolne.

Europoseł Wojciechowski z PiS obiecał nagłośnienie sprawy w mediach ogólnopolskich, przedstawiciele Socjaldemokracji Polskiej zaoferowali bezpłatną pomoc prawną.

We wtorek, 30 bm, samorządowcy z Konecka zamierzają zorganizować spotkanie pokrzywdzonych przez Jantur (także pracowników i innych wierzycieli poza rolnikami) z politykami wszystkich opcji politycznych. Chcą zaprosić także parlamentarzystów PSL, którzy albo dotąd milczeli na temat sytuacji w Janturze, gdzie przewodniczący rady nadzorczej jest członkiem władz naczelnych tej partii, albo oburzali się publicznie, że ktoś śmie (w tym "Gazeta Pomorska") zarzucać szanowanej i zacnej rodzinie Chmielewskich nieuczciwość.

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~Max~
W dniu 22.03.2010 o 10:46, gosc napisał:

Szanowny Jasku CI Z NIESZAWY to sami zdecyduja na kogo beda glosowac !!! WSZECHMOCNE panowanie nam odpowiada !!! CHMIELEWSCY TU ZOSTANA !!! NIE AGITUJ !!! MY DECYDUJEMY!!!


I dlatego, że tam-u Was zostaną, wolno im okradać drugich w majestacie prawa i za Waszym przyzwoleniem?????????????????????????????? Pomyśl zanim coś powiesz, chyba że jesteś jednym z nich!!!
G
Gość

Kosma Zlotowski - senator????? Chyba na Krecie ulubionym miejscem dzialalnosci parlamentarnej jednego z Poslow. Najpierw byly wozki golfowe , pozniej Miro i golf

G
Gość

Nie wszyscy w N to przydupasy.

E
Ela
W dniu 22.03.2010 o 21:30, Gość napisał:

I dobrze, tak ma być


Dobrze??????????????????????????????? Dla kogo, bo przecież nie dla mnie zwykłej mieszkanki Nieszawy. Może dla Ciebie, jeżeli trzymasz z Chmielewskimi lub sam nosisz talie nazwisko?????????!!!!!!!!!!!!! W grę wchodzi jeszcze jedno nazwisko-Nawrocki!!!!!!!!! Ja, jak i inni zwykli mieszkańcy jesteśmy wam potrzebni jedynie w dniu wyborów. Później jesteście tylko wy!!!!!!!!!!!!!!!! Obłudni i pazerni, robiący majątki na cudzej krzywdzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
G
Gość
W dniu 22.03.2010 o 10:46, gosc napisał:

Szanowny Jasku CI Z NIESZAWY to sami zdecyduja na kogo beda glosowac !!! WSZECHMOCNE panowanie nam odpowiada !!! CHMIELEWSCY TU ZOSTANA !!! NIE AGITUJ !!! MY DECYDUJEMY!!!I dobrze, tak ma być
G
Gość

Swoimi poczynaniami już za Was zdecydowała Rodzina. Wam sie tylko tak wydaje , że cokolwiek możecie. A jak myślicie, kto wydaje miliony zł. rolników?

g
gosc
W dniu 22.03.2010 o 08:27, Jaś Fasola napisał:

To też, a nawet jak najbardziej. Ważne jest jednak to by ludzie, szczególnie Ci z Nieszawy pamiętali o tym przy wyborach, bo to niepowtarzalna szansa zakończyć "wszechmocne" panowanie klanu Chmielewskich i Żbikowskich w naszym powiecie. Nie będzie Chmielewskiego to nie będzie Żbikowskiego!!!


Szanowny Jasku CI Z NIESZAWY to sami zdecyduja na kogo beda glosowac !!! WSZECHMOCNE panowanie nam odpowiada !!! CHMIELEWSCY TU ZOSTANA !!! NIE AGITUJ !!! MY DECYDUJEMY!!!
G
Gość
W dniu 21.03.2010 o 22:12, kolo napisał:

dobrze że cały czas sprawa jest głośna. opinia publiczna wymusi znalezienie winnych i pieniążki a co najważniejsze wsadzenie chmielewskich do pudła


Stowarzyszenie nic na tym etapie nie zrobi. Później, po -wyrokach -tak! Moim zdaniem tylko służy manipulowaniu rolnikami przez Rodzinę, skłócaniu ich. Należałoby zabezpiczyć majątek przed wyprowadzeniem. Kluczowe jest wystąpienie na drogę sądową każdego z rolników.
J
Jaś Fasola
W dniu 21.03.2010 o 22:12, kolo napisał:

dobrze że cały czas sprawa jest głośna. opinia publiczna wymusi znalezienie winnych i pieniążki a co najważniejsze wsadzenie chmielewskich do pudła


To też, a nawet jak najbardziej. Ważne jest jednak to by ludzie, szczególnie Ci z Nieszawy pamiętali o tym przy wyborach, bo to niepowtarzalna szansa zakończyć "wszechmocne" panowanie klanu Chmielewskich i Żbikowskich w naszym powiecie. Nie będzie Chmielewskiego to nie będzie Żbikowskiego!!!
k
kolo

dobrze że cały czas sprawa jest głośna. opinia publiczna wymusi znalezienie winnych i pieniążki a co najważniejsze wsadzenie chmielewskich do pudła

a
avp

tak politycy na pewno pomogą. rolnicy powinni oddać sprawę do trybunału stanu .nie nogą Chmielewscy być bezkarni .jak to możliwe że ktoś ukradnie kawałek chleba .czy wypije piwo i zaraz SAD a tu tyle pieniędzy i chodzą wolno jeżdzą takimi autami drogimi a ludzią nie mają z czego oddać .przecież gdzieś te pieniądze muszą być trzeba tylko dobrze ich poszukać

~jaś~

No ci to im na pewno pomogą. Ha ha ha!!!!!!!!!!! Koń by się uśmiał. Może jeszcze niech poproszą Pawlaka-dobrego znajomego Chmielewskich. Przecież to też poseł, w dodatku z psl-u, a ten zna problemy chłopów jak mało kto. No może tylko Chmielewski zna je lepiej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie