https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosną w oczach

Malwa
Ogród w stylu japońskim nie może obejść się  bez bambusów.
Ogród w stylu japońskim nie może obejść się bez bambusów. Burda Polska
Chociaż bambusy pochodzą z międzyzwrotnikowych obszarów Azji południowo-wschodniej, niektóre gatunki dobrze znoszą nasz klimat. Nie tylko nasz. Moda na uprawianie bambusów dotarła już do Szwecji i Norwegii.

     Bambusy należą do rodziny traw. Botanicy wyróżnili ponad 600 gatunków, należących do 50 rodzajów. Źdźbła tych traw są zdrewniałe, wewnątrz puste, u góry niekiedy rozgałęzione. Bambusy kwitną po kilkudziesięciu, a nawet stu latach od posadzenia, a po kwitnieniu giną.
     Te potężne trawy rosną bardzo szybko - niektóre gatunki nawet od 80 do 90 cm na dobę, czyli ok. 5 cm na godzinę.
     Z Dalekiego Wschodu
     
Bambusy sprowadzono do Europy z Japonii i Chin. Najpierw zadomowiły się w strefie śródziemnomorskiej (gdzie zresztą rosną też rodzime gatunki bambusów). Teraz ogrodnicy amatorzy uprawiają je nawet w krajach o znacznie surowszym klimacie - stały się modne w Szwecji i Norwegii. W Polsce wciąż rzadko spotyka się je w ogrodach, pewnie także dlatego, że trudno jest dostać sadzonki tych traw. W ciągłej sprzedaży mają je tylko ogrodnicze firmy wysyłkowe. Większość centrów ogrodniczych handluje bambusami sporadycznie.
     Przed zakupem warto zapytać o ich mrozoodporność, ponieważ nie wszystkie gatunki i odmiany mogą zimować w gruncie. Wybierajmy rośliny w pojemnikach, z silnie rozrośniętą bryłą korzeniową, gdyż będą się lepiej rozwijały.
     Wszędzie dobrze
     
Bambusy są odporne na choroby i szkodniki, mają niewielkie wymagania siedliskowe - musimy przygotować dla nich stanowisko słoneczne, osłonięte przed wiatrem. Rośliny te nie są wymagające w stosunku do podłoża. Nie może być tylko zbyt gliniaste ani zbyt piaszczyste. Odczyn - lekko kwaśny. Bambusy sadzimy w dół półmetrowej głębokości. Na jego dno sypiemy dobrze rozłożony obornik.
     Nie możemy zapominać o systematycznym podlewaniu i zraszaniu bambusów. Rośliny nawozimy raz w tygodniu, najpierw nawozami dla trawników, a od czerwca do sierpnia stosujemy nawozy mineralne o większej zawartości potasu i fosforu.
     Jeżeli pędy zbyt się rozrosną, możemy je skrócić, pamiętając o tym, że miejsce cięcia powinno znajdować się około 0,5 cm nad węzłem.
     Zima pod przykryciem
     
Ponieważ bambusy w czasie ostrych zim mogą przemarzać, mrozy powinny spędzać pod przykryciem. Jesienią ściółkujemy glebę wokół korzeni słomą, słomiastym obornikiem, liśćmi lub kompostem. Źdźbła osłaniamy matami słomianymi lub włókniną. Przemarznięte i zaschnięte pędy wycinamy tuż przy ziemi w marcu.
     Bambusy rozmnażamy wegetatywnie w kwietniu lub w maju przez podział rozrośniętych karp lub kłączy. Fragmenty karpy powinny mieć co najmniej trzy pędy, które skracamy o połowę. Powstałe rany posypujemy sproszkowanym węglem drzewnym. Przygotowane w ten sposób części karpy sadzimy bezpośrednio na miejsce stałe. Bambusy kłączowe rozmnażamy dzieląc kłącza na 30-centymetrowe odcinki. Sadzonki umieszczamy od razu na miejscu stałym lub w doniczkach napełnionych żyzną ziemią, ustawionych w ciepłym miejscu. Ukorzenione rośliny wysadzamy do ogrodu wiosną następnego roku.
     Wybieramy odmiany
     
Przy wyborze gatunku i odmiany bambusa musimy kierować się przede wszystkim przeznaczeniem roślin. Inne bambusy nadają się do ogródków skalnych, inne do tworzenia wysokich kęp. Są też gatunki nadające się na żywopłoty:
     Bambusy karłowe: Pleioblastus fortunei (do 1 m wys.) - ogródki skalne, skarpy, obniżenia terenu, balkony i tarasy. Pleioblastus pumilus (do 80 cm wys.) - skarpy, podsadzanie drzew. Pleioblastus viridistriatus Vagans (do 1 m wys.) - skarpy, podsadzanie drzew, pojemniki. Shibataea kumasaca (do 1 m wys.) - niskie, formowane żywopłoty.
     Bambusy niskie: Arundinaria murielae (do 4 m wys.) - rośnie w grupach, pojedynczo, w pojemnikach. Hibanobambusa tranquillans Shiroshima (do 4 m wys.) - formowane żywopłoty, grupy roślin lub pojedynczo, w pojemnikach. Sasa tsuboiana (do 2 m wys.) - pojedynczo lub w grupach, do obrzeżeń. Sasa veitchii (do 1,5 m wys.) żywopłoty, pojedynczo lub w grupach, skarpy, podsadzanie drzew. Sinarudinaria nitida (do 6 m wys.) pojedynczo, w grupach, wyłącznie w miejscach zacienionych.
     Bambusy wysokie: Phyllostachys aureos (do 9 m wys.) - żywopłoty, w grupach. Phyllostachys bissetii (do 8 m wys.) - żywopłoty lub pojedynczo. Pseudosasa japonica (do 6 m wys.) - formowane i nieformowane żywopłoty, w grupach, w pojemnikach, w pomieszczeniach. Semiarundinaria fastuosa (do 8 m wys.) - żywopłoty, osłony przeciwwiatrowe, w grupach, w pojemnikach.
     Bambusy giganty: Phyllostachys nigra Henonis (do 18 m wys.) - gaje leśne, pojedynczo. Phyllostachys viridiglaucescens (do 12 m wys.) Osłony przeciwiatrowe, w grupach, pojedynczo.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska