Emeryt pisze list
Zamiast wylewać żale, pisze listy, których nigdy nie wysyła i odpowiedzi, które nigdy nie przychodzą. Nagle w jego ciasnym pokoju pojawiają się koledzy i królowa angielska Elżbieta II, Lenin albo dyrektor telewizji centralnej. Tym samym nędza staje się mniej widoczna, a samotność mniej dotkliwa.
Oleg Bogajew pokazał tu mądry stosunek do człowieka, nic dziwnego, że jego sztukę już dwa lata temu wystawiono w londyńskim Royal Court.
Oleg Anatoliewicz Bogajew
Autor (rocznik 1970) urodził się w Sankt Petersburgu w rodzinie naukowców; od wielu lat mieszka w Jekaterynburgu. Ukończył technikum budowlane. Pracował w teatrach jako montażysta sceny, oświetleniowiec, malarz. W 1993 roku zapisał się na seminarium dramaturgiczne, które w Jekaterynburskim Instytucie Teatralnym prowadzi Nikołaj Kolada . Bogajew ma na koncie kilkanaście sztuk (m.in. debiutancka "Sansara" "Telefunken", "Wielki chiński mur", "33 szczęścia", "Kto zabił monsieur Dantesa?", "Tajny Związek Cyklistów", "Martwe uszy"). Jest laureatem kilku nagród, pisuje scenariusze filmowe.
"Rosyjska poczta ludowa" została opublikowana w 1997 roku na łamach "Dramaturga". Sztukę uhonorowano w tym samym roku prestiżową nagrodą AntyBooker. W 2001 roku opowieść o Iwanie Żukowie zdobyła Golden Mask Award for Best Production słynnego londyńskiego teatru Royal Court. Kolejne realizacje "Rosyjskiej poczty ludowej" powstały m.in. w Anglii (Old Red Lion Theatre, Sputnik Theatre), w Stanach Zjednoczonych (waszyngtońskie Studio Theatre), w Kanadzie, Niemczech, Francji, Bułgarii.
Lech Gwit
W roli głównej zagra Lech Gwit
Aktor, który w "Rosyjskiej poczcie ludowej" gra Iwana Żukowa, pracuje na scenach całej Polski już 45 lat. Bydgoszczanin z urodzenia, studiował w krakowskiej PWST, pierwszych 12 sezonów pracował w teatrach lalkowych w Krakowie, Toruniu, Olsztynie, później związany był m.in. z teatrami dramatycznymi w Zielonej Górze, Grudziądzu, Kaliszu, Olsztynie, Katowicach, Toruniu, Nowym w Łodzi, Współczesnym we Wrocławiu. W Teatrze Polskim w Bydgoszczy pracował w latach 1986/1987. Ostatnich kilka sezonów spędził w zespole Olsztyńskiego Teatru Lalek.
Dopełnieniem aktorskiej drogi Gwita są zadania telewizyjne i filmowe (ok. 50), w tym najwyżej przez niego cenione role w autorskich filmach Jana Jakuba Kolskiego "Pograbek", "Pogrzeb kartofla", "Cudowne miejsce" czy "Szabla od komendanta".
Rosyjska poczta ludowa
Teatr Polski (Al. Mickiewicza 2),
reż. Ryszard Major,
wyst. Lech Gwit (Iwan Sidorowicz Żukow), Alicja Mozga (Elżbieta II, królowa Anglii), Marian Jaskulski (Włodzimierz Iljicz Lenin), Krzysztof Bień (Czapajew i głos z zewnątrz), Małgorzata Witkowska (Lubow Orłowa i Murzynka), Artur Krajewski (Robinson Cruzoe), Marek Tynda (Stalin), Jakub Ulewicz (Lotnik-kosmonauta), Małgorzata Trofimiuk, i Wojciech Świeboda (Marsjanie);
pt-sob., czw. 19,
ndz. 18,
bilety: 12-30