MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rudbekia będzie kwitła przez całe lato. Posadź ten gatunek, a będziesz mieć piękne kwiaty bez wysiłku. Jak uprawiać rudbekię błyskotliwą?

Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Rudbekie to pięknie kwitnące rośliny. Mają same zalety, ale też jedną wadę – nie wszystkie są wieloletnie. Polecamy gatunek, który raz posadzony, będzie zdobił rabaty przez lata. To rudbekia błyskotliwa! Sprawdź, jak ją uprawiać, kiedy posadzić i jakie warunki jej wystarczą, by pięknie kwitła.

Spis treści

Ta rudbekia jest wieloletnia i niezawodna

W zalewie nowych i atrakcyjnych gatunków roślin ogrodowych, warto pamiętać o „starych” gatunkach, które są uprawiane w ogrodach od lat. Mają one niepowtarzalny urok i wiele zalet. Najczęściej są łatwe w uprawie, dość odporne na różne warunki i długo kwitną. Jednymi z takich roślin są rudbekie.

Rudbekie błyskotliwe to bardzo wdzięczne rośliny. Kwitną pięknie i długo, są wieloletnie i odporne na suszę.
Rudbekie błyskotliwe to bardzo wdzięczne rośliny. Kwitną pięknie i długo, są wieloletnie i odporne na suszę. Katarzyna Laszczak

Trzeba jednak wiedzieć, że mają one kilka gatunków i są wśród nich też rośliny jednoroczne. Dlatego czasem bywamy zawiedzeni, gdy kupujemy piękne nowe odmiany, a rośliny giną po sezonie. Do wieloletnich rudbekii należy niezawodna rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida).

Jak wygląda rudbekia błyskotliwa?

Rudbekia błyskotliwa to średniej wielkości roślina. Dorasta do 60-70 cm. Jej łodygi są sztywne i rozgałęzione. Na ich szczytach rozwijają się piękne kwiaty. Mają one wąskie, intensywnie żółte płatki (botanicznie to tzw. kwiaty języczkowe) oraz niemal czarny środek, złożony z mnóstwa kwiatów rurkowych. W każdej z tych „rurek” kryje się w nich nektar, właśnie dlatego pszczoły i motyle niezwykle chętnie odwiedzają te kwiaty. Liście rudbekii błyskotliwej są ciemnozielone, wydłużone, szpiczasto zakończone. Liście i pędy najczęściej pokrywają drobne włoski.

Kiedy kwitnie rudbekia błyskotliwa?

Rudbekie kwitną od lipca nawet do października. Ich kwiaty utrzymują się długo, pojawiają się też nowe (przekwitłe warto obcinać). Rudbekie dobrze nadają się też na kwiat cięty, w wazonach są trwałe.

Rudbekia błyskotliwa – uprawa. Jakie warunki trzeba jej zapewnić?

Rudbekie błyskotliwe są łatwe w uprawie, a ich wymagania bardzo niewielkie. Jeśli zapewnimy im słońce oraz ziemię, która nie będzie podmokła, ani bardzo kwaśna, to poradzą sobie. Natomiast warto zapewnić im podłoże zasilone kompostem, bo dzięki temu będą lepiej kwitły (potem warto je też zasilać nawozami wieloskładnikowymi, dobrze sprawdza się też granulowany obornik owczy). Rudbekie znoszą suszę, ale mocno przesuszone gorzej kwitną. Jeśli upalna i bezdeszczowa pogoda utrzymuje się dłużej, warto je podlać. Rudbekie błyskotliwe są odporne na mróz i wieloletnie.

Kiedy sadzić rudbekie błyskotliwe?

Te rośliny, jak większość bylin, sadzi się wiosną lub jesienią. Ale coraz częściej są dostępne w pojemnikach, latem można kupić nawet kwitnące rośliny. Pomimo że nie jest to „książkowy” termin sadzenia, to przeważnie dobrze przyjmują się również wtedy. Warto jednak pamiętać o podlewaniu roślin po posadzeniu.

Jak rozmnażać rudbekie błyskotliwe?

Rudbekie błyskotliwe chętnie rozrastają się przez podziemne rozłogi (nie są jednak uciążliwe). Tę cechę wykorzystuje się do ich rozmnażania. Wystarczy je wykopać i podzielić, uzyskując sadzonki. Robi się to wiosną lub jesienią.

Z czym sadzić rudbekie?

Rudbekie warto sadzić z innymi roślinami, które lubią słońce i nie potrzebują zbyt dużo wody. Należą do nich m.in. jeżówki (z którymi rudbekie są czasem mylone lub utożsamiane), szałwiami omszonymi, przetacznikami kłosowymi, ozdobnymi krwawnikami, liatrami kłosowymi czy trytomami. Pięknie też wyglądają wśród ozdobnych traw (to rośliny, które trafiły do nas z amerykańskich prerii).

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska