W Chorągwi Podolskiej są między innymi rekonstruktorzy z Bractwa Rycerskiego Kasztelanii Bydgoskiej i członkowie Kompanii Janusza Brzozogłowego z Bydgoszczy a także osoby w naszego regionu, które nie są związane z żadnym bractwem rycerskim.
Michał Pawlak z Kompanii Janusza Brzozogłowego z Bydgoszczy jest już na miejscu. Opowiada nam, że na polach Grunwaldu i w obozie rycerskim można poczuć niesamowitą atmosferę. - Jest bardzo gorąco, zjeżdża się tutaj coraz więcej osób, zarówno tych, którzy wezmą udział w inscenizacji, jaki i widzów, turystów - mówi. Wraz z nim z tego bractwa rycerskiego w rekonstrukcji bitwy z 1410 roku udział weźmie około 10 osób. W sumie - jak informują organizatorzy - w bitwie będzie ponad 1300 osób.
Tegoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem rozpocznie się w sobotę o godz. 15, ale już od środy pod Grunwaldem odbywają się średniowieczne turnieje rycerskie, turnieje piłki średniowiecznej a także pokazy tańców z epoki.
SPRAWDŹ PROGRAM DNI GRUNWALDU 2014
W sobotę przed inscenizacją bitwy na Wzgórzu Pomnikowym odbędzie się Apel Grunwaldzki z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, którą w tym roku wystawi 9. Brygada Kawalerii Pancernej im. króla Stefana Batorego z Braniewa oraz harcerzy, biorących udział w Zlocie Drużyn Grunwaldzkich.
Role główne podczas inscenizacji rozpisane są między tych samych odtwórców od wielu lat. Króla Władysława Jagiełłę zagra Jacek Szymański z Bractwa Miecza i Kuszy z Warszawy, na co dzień grafik komputerowy. Mistrzem Zakonu Krzyżackiego Urlichem von Jungingenem jest Jarosław Struczyński - kasztelan zamku w Gniewie. Po raz kolejny także postać Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda odtworzy oficer litewskiego wojska Donatas Mazurkevicius, który został wybrany do tej roli w castingu.
Wybieracie się na bitwę pod Grunwaldem?
Tak było przed rokiem: Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. Naprzeciw siebie stanęło 1000 rycerzy [wideo]
Czytaj e-wydanie »