Do tegorocznej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty zgłosiło się aż 265 uczestników, spośród których wyłoniono 34 wokalistów z całej Polski. W tym gronie znaleźli się przedstawiciele Rypina.
- Jak co roku dopisała publiczność, a i pogoda też zerkała łaskawym okiem na uczestników imprezy - opisuje Anna Kaźnica, nauczycielka z Zespołu Szkół Miejskich. - Wrażeń nie zabrakło nikomu. Festiwal Zaczarowanej Piosenki to impreza niezwykła. Organizowany jest przez Fundację Anny Dymnej " Mimo wszystko". Udział mogą w nim brać osoby, które na co dzień borykają się z różnymi przypadłościami zdrowotnymi, niepełnosprawnością. Na co dzień walczą o własne zdrowie, ale tego dnia najważniejsza była muzyka. Nikt z uczestników nie czuł się gorszy, mniej sprawny - każdy śpiewał tak pięknie, jak tylko talent pozwalał.
Co było oceniane przez jury? - Wykonanie utworu, talent muzyczny i osobowość sceniczna - to między innymi te czynniki decydowały, kto znajdzie się w ścisłym finale i pojedzie zaśpiewać przed krakowską publicznością - wymienia pani Anna. -Kwintesencję konkursu zawiera informacja ze strony internetowej organizatorów: "Muzyka to płaszczyzna, która może łączyć, gdzie nie warto patrzeć na człowieka przez pryzmat jego niepełnosprawności, a jedynie talentu i chęci do pracy. Organizując Festiwal Piosenki Zaczarowanej chcemy pokazać, że miłość do muzyki jednoczy i pomaga przełamać wszelkie bariery." Przy tak postawionych zadaniach nie sposób nie docenić niezwykłości przedsięwzięcia.
Dwunastka w telewizji
Co zaśpiewali nasi reprezentanci? Michał Wiśniewski z rypińskiego gimnazjum wykonał piosenkę " Śpiewająco" z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego, zas Michał Becmer - "Nie jesteś sama" do słów Agnieszki Osieckiej i muzyki Seweryna Krajewskiego . Poszło im znakomicie: dostali się do finału.
Finaliści festiwalu wystąpili w spocie reklamowym. Powstały również krótkie wywiady wykonawców z Anna Dymną.
- Co ciekawe - Michał Wiśniewski już po raz drugi zakwalifikował się do ścisłego finału konkursu - przypomina pani Anna. - W ubiegłym roku zaśpiewał na krakowskim rynku z Muńkiem Staszczykiem z zespołu T-Love piosenkę"Bóg".
Podczas finałowego koncertu Michał Wiśniewski wraz z Robertem Gawlińskim wykona utwór "Eli lama sabachtani" a Michał Becmer zaśpiewa z Haliną Frąckowiak piosenkę "Serca gwiazd".
- Za naszych zaczarowanych wokalistów wszyscy trzymają kciuki i życzą im powodzenia - dodaje pani Anna.
Chłopców przygotowała Katarzyna Becmer, nauczycielka muzyki.
Michał Wiśniewski z ... Michałem Wiśniewskim
Uczestników oceniało jury w składzie: Krzysztof Szewczyk (przewodniczący), Wojciech Gąssowski, Kasia Klich, Magdalena Stużyńska, Michał Wiśniewski i Magdalena Waligórska.