Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rysikiem po tabliczkach, w szkole po karczmie

Jolanta Młodecka
Dworek w Krojczynie, miesci się tutaj gimnazjum.
Dworek w Krojczynie, miesci się tutaj gimnazjum. rys. Jolanta Młodecka
Powierzchnia Krojczyna w dawnych czasach liczyła 1410 mórg. Obok folwarku, na jego obrzeżach, były gospodarstwa włościańskie. To właśnie chłopi postanowili, że będzie tu szkoła. Nie znamy nazwisk inicjatorów, wiemy tylko, że powstała w drewnianym budynku po... dworskiej karczmie. Być może i właściciele Krojczyna, Miączyńscy, doszli do wniosku, że wsi bardziej potrzebna jest szkoła, a nie knajpa.

Tak więc w 1868 r. w jednej izbie zbierała się dziatwa, by pobierać nauki. Podręczników oczywiście nie było, a do pisania służyły tabliczki i rysik. W Krojczynie uczyły się dzieciaki z Grochowalska, Glewa, Oleszna, Tulibowa, Zadusznik - i dalszej okolicy. W latach 1868-1900 naukę przekazywało 16 nauczycieli. O szkole w Krojczynie wiedzielibyśmy więcej, gdyby nie pożar w 1907 roku, który zniszczył archiwa. Ale i tak wiemy sporo, dzięki Tadeuszowi Wilewskiemu, który w latach czterdziestych XX w. odtworzył dzieje szkoły i zapisał w kronice.

Szkoła w Krojczynie przeszła wszystkie koleje losu, jakie zgotowała historia: tu odbył się strajk szkolny w 1905 r., inspirowany m.in. przez Antoniego Karnkowskiego, tu - po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. - odbudowano polską szkołę. Bardzo skromną, bo tylko trzyklasową. Po II wojnie, gdy rozparcelowano krojczyński majątek, w pałacu utworzono szkołę podstawową.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska