Sąd Unii Europejskiej oddalił wczoraj skargę, jaką skierowała Polska o stwierdzenie nieważności decyzji wykonawczej Komisji UE sprzed 2 lat.
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Komisja wyrokiem z 26 lutego 2013 r. wyłączyła z finansowania Unii Europejskiej niektóre z wydatków poniesionych przez państwa członkowskie z tytułu Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej, Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wówczas wydana decyzja oznaczała również, że w części zostają wyłączone z finansowania UE niektóre wydatki poniesione przez Polskę dotyczące rent strukturalnych, wyjaśnia ministerstwo rolnictwa. Chodzi tu przede wszystkim o środki wydatkowane w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006.
Dlaczego wnosiliśmy skargę?
Zdaniem polskiej strony środki finansowe były wydawane zgodnie z prawem unijnym, "a rzekome uchybienia nie mogły spowodować ryzyka straty dla budżetu Unii Europejskiej". Zdaniem Sądu, a wcześniej Komisji, Polska nie stosowała wystarczających kontroli, przyznając pomoc finansową w ramach rent strukturalnych. W praktyce oznacza to, że nie dostaniemy refundacji w wysokości 34,4 mln euro.
Odwołamy się raz jeszcze?
To jeszcze nie koniec. Polska może się jeszcze odwołać od wyroku, który wydał 25 lutego 2015 Sąd Unii Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada teraz szczegółową analizę wyroku i "rozważy zasadność wystąpienia do Ministra Spraw Zagranicznych z wnioskiem o wniesienie odwołania w tej sprawie".
Źródło: www.minrol.gov.pl
Czytaj e-wydanie »