Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przystąpił do Deklaracji Weneckiej

Roman Laudański
Roman Laudański
Podpisywanie deklaracji w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
Podpisywanie deklaracji w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Mikołaj Kuras
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do Deklaracji Weneckiej.

- Sygnatariuszami Deklaracji Weneckiej są, w liczbie dwustu, samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej – informuje Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Ostatnio samorządowcy z regionu podpisali Kujawsko-Pomorską Samorządową Deklarację na rzecz Rodziny na terenie Muzeum Etnograficznego w Toruniu. 

 - Dom to wspólnota o wiele bardziej duchowa niż materialna. Liczy się w nim serce i to, że każdy może się czuć potrzebny, dostrzeżony i bezpieczny. Ileż jest takich domów, takich rodzin, którym trzeba pomóc. Te potrzeby czuje każdy samorządowiec, dlatego jestem wdzięczny wszystkim tym samorządom, które dziś dołączają do naszej - samorządu województwa kujawsko-pomorskiego - Deklaracji Weneckiej, którą podpisaliśmy w październiku ubiegłego roku – mówił podczas uroczystej sesji sejmiku marszałek Piotr Całbecki. 

- Nie podpisałem deklaracji w Muzeum Etnograficznym, ponieważ jednogłośnie przegłosowaliśmy już w sejmiku Konwencję Wenecką jesienią ubiegłym roku – przypomina Roman Jasiakiewicz, radny sejmiku. - Ona w bardzo szerokim pojęciu zajmuje się rodziną, jej potrzebami, pomocą dla dzieci oraz niepełnosprawnych. Chodzi o rodzinę bez żadnej ideologii. Wiele osób zgromadzonych teraz w Toruniu zastanawiało się, po co mamy podpisywać to jeszcze raz? Zapytałem później marszałka Całbeckiego, ile razy mamy robić to samo? Być może odbyło się to ze względu na obecność przedstawiciela Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny koordynującej działania sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej i współpracującej z ONZ. Najprawdopodobniej podpisy radnych, wójtów, burmistrzów potrzebne były do przełożenia Deklaracji Weneckiej na rzecz naszego województwa.

 Deklaracja Wenecka zakłada pracę m.in. na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacji, opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa, czystego powietrza, dostępności mieszkaniowej oraz wsparcia rodzin w trudnej sytuacji.

Jednym z sygnatariuszy Kujawsko-Pomorskiej Samorządowej Deklaracji na rzecz Rodziny jest Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie. - Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: jak samorządy chcą pomagać rodzinie, młodym, seniorom? Jak przełożyć deklarację na nasz konkret? Otrzymaliśmy osiem milionów z Polskiego Ładu na nowe przedszkole, które pewnie będzie kosztować więcej i będziemy musieli znaleźć dodatkowe pieniądze. Po wybudowaniu nowego przedszkola ze żłobkiem, wyremontujemy stare, w którym powstanie dom dziennego pobytu seniora. Wszystko będzie w jednym kompleksie przy szkole, hali sportowej, boisku, Orliku i placu zabaw. Dzięki grantom pozyskiwanym przez GOPS utworzyliśmy klub seniora w Płochocinie, w ubiegłym roku także w Wielkim Komorsku, a w tym roku rozpoczęliśmy inwestycję w Lipinkach. Będą trzy kluby seniora, a poza tym w Wielkim Komorsku już działa klub młodzieżowy. To samo robilibyśmy bez podpisanej deklaracji, ale wpisujemy się w jej treść i mogłem się pod nią podpisać. Mam nadzieję, że kiedy będą dzielone środki unijne, a mam nadzieję, że to nastąpi, jako sygnatariusz deklaracji również po nie wystąpię. Wszystkie nasze inwestycje są ważne i bez tej deklaracji również byśmy je realizowali – dodaje wójt Eugeniusz Kłopotek.

Podczas spotkania wyróżniono również osoby i instytucje wyróżniające się w pomocy potrzebującym. Wyróżnienia trafiły do 48 podmiotów, osób, rodzin zastępczych, zgromadzeń zakonnych. - Te wyróżnienia związane były z zapisami Deklaracji Weneckiej – informuje Roman Jasiakiewicz.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do Deklaracji Weneckiej. Jej sygnatariuszami są, w liczbie dwustu, samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska