
Chcesz wyjechać do sanatorium z ZUS? Sprawdź, jakie kroki powinieneś podjąć. Kto kwalifikuje się do darmowego wyjazdu z ZUS? Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Jakie schorzenia kwalifikują się do sanatorium w ZUS
Schorzenia narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, narządu głosu, a także schorzenia psychosomatyczne, np. zaburzenia nerwicowe. Z sanatorium mogą skorzystać także osoby po leczeniu nowotworu piersi.

Rehabilitacja z ZUS może mieć formę ambulatoryjną (na miejscu) albo stacjonarną (wyjazdową)
Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS prowadzona jest w systemie stacjonarnym, czyli wyjazd do ośrodka rehabilitacyjnego wraz z zakwaterowaniem i noclegiem lub w systemie ambulatoryjnym, czyli 24 dni zabiegowe bez noclegu w ośrodku w miejscu zamieszkania.

Kto kieruje do sanatorium z ZUS
O skierowaniu na rehabilitację leczniczą i jej formie decyduje lekarz orzecznik ZUS.
Lekarz orzecznik ZUS może skierować nas na rehabilitację leczniczą na wniosek lekarza, u którego się leczymy lub podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywamy albo podczas badania gdy staramy się o świadczenie rehabilitacyjne czy rentę z tytułu niezdolności do pracy.
W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego możemy wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.