W programie koncertu przepełnione brawurową wirtuozeria, jak i subtelną kantyleną kantaty na sopran z koncertującą partią fletu oraz sonaty fletowe J.A. Hassego, wykonywane na instrumentach historycznych.
Melomani wysłuchają muzycznych dział w wykonaniu:
Doroty Nowak - sopran,
Sławomira Drózda - flet traverso,
Ewy Witczak - wiolonczela barokowa,
Klaudyny Żołnierek - teorba,
Doroty Zimnej - klawesyn.
Dorota Nowak jest doktorantką AMFN w Bydgoszczy w ramach Szkoły Doktorskiej. Z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Wydziale Wokalno–Aktorskim AMFN w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Katarzyny Nowak–Stańczyk. Nieprzerwanie od 9 lat współpracuje z pianistą Tomaszem Gumielą. Gościnna solistka Opery Nova w Bydgoszczy.
Sławomir Drózd jest absolwent AMFN w Bydgoszczy w klasie fletu traverso Michaela Schmidt-Casdorffa (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie jest doktorantem i wykładowcą w rodzimej uczelni. Od roku 2020 r. jest członkiem Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej, a od 2024 wiceprezesem tego stowarzyszenia. Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy współpracuje z polskimi i zagranicznymi zespołami.
Ewa Witczak, doktor sztuk muzycznych (2019). Absolwentka AMFN w Bydgoszczy w klasie wiolonczeli barokowej Markusa Möllenbecka, wiolonczeli współczesnej w klasie prof. dr hab. Renaty Marzec oraz w klasie violi da gamba Christiana Zincke. W latach 2017-2020 była Stypendystką Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego. Jest laureatką licznych konkursów
Klaudyna Żołnierek - absolwentka AMFN w Bydgoszczy w klasie gitary Krzysztofa Pełecha oraz w klasie lutni Antona Biruli. Ukończyła z wyróżnieniem naukę w Staatliche Hochschule für Musik w Trossingen, gdzie studiowała Kameralistykę na instrumentach historycznych w klasie prof. Rolfa Lislevanda. Jako lutnistka koncertuje solo, w duecie AbsoLutes z Marią Wilgos, w La Sensible z sopranistką Heleną Bregar oraz z wieloma innymi zespołami kameralnymi i orkiestrami.
Dorota Zimna - doktor habilitowany, absolwentka AMFN w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. dr hab. Urszuli Bartkiewicz (dyplom z wyróżnieniem). Od 2005 jest wykładowcą w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występuje jako solistka i kameralistka. Brała udział w koncertach w całej Polsce i wielu krajach Europy. Miała okazję współpracować z wieloma zespołami i orkiestrami.
Autor koncertu, Johann Adolph Hasse (1699-1783) był bez wątpienia jedną z ważniejszych postaci XVIII-wiecznej Europy. Przez kilka dekad był uważany za najwybitniejszego kompozytora oper. Niestety, żyjący w czasie wielkich przemian stylistycznych i geopolitycznych, po śmierci niemal natychmiast odszedł w zapomnienie. Hasse był mocno związany z Polską. Już w 1730 roku został nominowany kapelmistrzem na drezdeńskim dworze króla polski i elektora saskiego Augusta II Mocnego, a funkcję tę pełnił aż do śmierci następcy Augusta II Mocnego – Augusta III. Pozostawał w służbie dwóch królów polskich przez 33 lata. Kilkukrotnie odwiedził Warszawę, a jego najdłuższy (dwuletni) pobyt zwieńczyło wystawienie opery Zenobia z okazji urodzin króla Augusta III. Opera charakteryzowała się typowymi dla polskiej kultury rytmami i brzmieniami, a warszawskiej publiczności szczególnie przypadła do gustu aria w stylu polskim.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Brzozowski demonstruje, czym obdarzyła go natura! Nie próżnuje na bezrobociu
- Legendarny dziennikarz TVP opisuje zachowanie Smaszcz. Włos jeży się na głowie
- Wieniawa "zlitowała się" nad biednymi warszawiakami. Ciąg dalszy cyrku z wynajmem
- Córka Solorza miała tropić jego jachty! Oto, na co wydał ponad MILIARD złotych