Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sępólno Krajeńskie niczym olimpijskie Tokio. Tu też zapłonie znicz

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Gospodarzem poprzedniej olimpiady było Chełmno. Po nim pałeczkę przejmuje Sępólno Kr.
Gospodarzem poprzedniej olimpiady było Chełmno. Po nim pałeczkę przejmuje Sępólno Kr. Monika Smól
Za rok gmina Sępólno będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich, które odbędą się równolegle do olimpiady w Tokio 12-14 czerwca. To dla samorządu prestiż, ale też spore przedsięwzięcie logistyczne .

Olimpiada jest organizowana od 1960 roku co cztery lata w obecnym woj. kujawsko-pomorskim, równolegle z letnimi igrzyskami olimpijskimi. Do tej pory Sępólno tylko raz było gospodarzem zawodów – w 1992 roku. Teraz po raz drugi nasza gmina dostąpi tego zaszczytu.

Obecnie głównym organizatorem zawodów jest Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych w Toruniu. Wiadomo już, że wpłynęły do niego zgłoszenia z 72 gmin. Nasze miasto odwiedzi przeszło 2000 zawodników z trenerami i kibicami.
Reprezentacje będą rywalizować nie w 23, a w 24 dyscyplinach sportowych. Nowością ma rzut podkową, w której to będą mogli wziąć udział również mieszkańcy po wewnętrznych eliminacjach. Sępoleńska reprezentacja będzie liczyć 50 osób.

Chcą zadbać o wizerunek
Większość dyscyplin będzie rozegranych na obiektach sportowych miejscowego Centrum Sportu i Rekreacji, ale też w Kamieniu Kr. i Więcborku. W Zespole Szkół w Kęsowie w powiecie tucholskim odbędą się zawody w piłce ręcznej.
Dla gminy igrzyska są okazją do promocji, ale ich organizacja wiąże się z pracochłonnymi przygotowaniami, które nie obędą się bez wyciągnięcia ręki po pieniądze z gminnego budżetu.

CSiR obowiązkowo musi zapewnić obsługę sędziowską, techniczną, medyczną, zakupić m. in. stroje sportowe dla swojej reprezentacji, nagrody i gadżety promocyjne. Na te zadania trzeba przeznaczyć 200 tys. zł. Dochodzi również zapewnienie zakwaterowania gości i wyżywienia.

Niezbędne jest przygotowanie obiektów sportowych. Baza Centrum Sportu i Rekreacji jest zadowalająca, ale gospodarze chcą się pokazać z jak najlepszej strony.

- Chcielibyśmy do czasu igrzysk wyremontować drogę dojazdową od strony stacji benzynowej i naszą drogę wewnętrzną. To nie są zadania obligatoryjne, ale jeśli gmina na to się zdecyduje, to wspólnie te inwestycje wykonamy

- mówi Marek Chart, dyrektor CSiR w Sępólnie.

Dodatkowym zadaniem jest remont sali pilawy. To sala gimnastyczna, która została po klubie MLKS Krajna. Koszt remontu to okrągły milion, a samorząd na niego nie stać. Rok na realizację może nie wystarczyć.

- To trudny termin. Możemy otrzymać 50 proc. dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki i 30 proc. z Urzędu Marszałkowskiego, ale nie wiadomo, czy zdążymy. Konkursy mają być ogłoszone na początku przyszłego roku. Skłaniamy się ku temu, by już w tym roku rozpocząć dokumentację projektową. Jednak bez remontu tej sali igrzyska też się odbędą - wyjaśnia dyrektor Chart.

Więcej wiadomości z Sępólna i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/sepolno-krajenskie/

Biznes dla mieszkańców
Podobnie sytuacja wygląda z remontem dwóch pawilonów. W tym przypadku chodzi jednak przede wszystkim o stworzenie dodatkowej bazy noclegowej, która jest piętą achillesową sępoleńskiego samorządu. Obecnie dysponuje 120 miejscami noclegowymi. - Jeśli uda się wyremontować oba pawilony i je wyposażyć to będziemy mieć kolejne 80 miejsc - wylicza Marek Chart. Koszt doprowadzenia do użytku jednego pawilonu to kwota 360 tys. zł.

Przyjezdnych będzie 2000 osób, a miejsc noclegowych tylko 200. Co z resztą?

- W regulaminie jest zapis, że możemy ulokować zawodników w promieniu 30 km. Dlatego skorzystamy z miejsc agroturystycznych, chociażby w Więcborku, ale też w Tucholi. Sami mieszkańcy, również będą mogli zgłosić chęć przenocowania sportowców

- podkreśla Chart. Jeżeli wszystkie te plany udałoby się zrealizować to ogólny koszt organizacji igrzysk wyniósłby ok. 2,5 mln złotych.

Zabytek PRL-u
Na stadionie w Kamieniu ma być rozegrana piłka nożna kobiet. Ten obiekt wymaga generalnego remontu, zaczynając od wymiany zniszczonej płyty i bieżni, poprzez nawodnienie, wymianę trawy, aż po remont trybun, szatni, sanitariatów, pomieszczeń dla sędziów i zawodników.

Zarząd klubu LKS Kamionka od dawna zabiega o modernizację stadionu, ale burmistrz jest nieprzejednany. Nie przekonują go nawet przyszłoroczne igrzyska

- Priorytetem są m. in. drogi i szkoły. Nawet jeżeli dostalibyśmy teraz pieniądze z zewnątrz, to i tak na czas igrzysk nie zdążylibyśmy z remontem obiektu

- kwituje burmistrz Wojciech Głomski.

Agro Pomorska odcinek 61,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska