MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja inauguracyjna Rady Powiatu Sępoleńskiego. Trzy kluczowe stanowiska pozostają bez zmian

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Pierwsza sesja Rady Powiatu Sępoleńskiego VII kadencji.
Pierwsza sesja Rady Powiatu Sępoleńskiego VII kadencji. Sandra Szymańska
Najważniejsze trzy stanowiska w Radzie Powiatu w Sępólnie Krajeńskim pozostaną bez zmian. Starostą przez kolejne pięć lat pozostanie Jarosław Tadych, wicestarostą Andrzej Marach, a przewodniczącym rady Marek Chart. W tej kadencji prezydium pracować będzie nie w trzy-, a dwuosobowym składzie.

Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Sępoleńskiego została wyznaczona przez komisarza wyborczego na poniedziałek, 6 maja. Poprowadziła ją, do momentu wyboru przewodniczącego, radna seniorka Danuta Zalewska. Nowo wybrani radni odebrali zaświadczenia o wyborze, a także złożyli ślubowanie. Dopiero wtedy - od tej kadencji piętnastoosobowa (do tej pory siedemnastoosobowa) - rada, mogła się ukonstytuować.

Wybór władz i prezydium

Rozstrzygnięcia pierwszej sesji nie wprowadzają wielu zmian. Jedynym kandydatem do objęcia funkcji starosty był dotychczas urzędujący Jarosław Tadych (KO). Został wybrany w tajnym głosowaniu wynikiem 8:7 na kolejne pięć lat. Następną kadencję funkcję wicestarosty będzie pełnił Andrzej Marach (KO).

- To moja czwarta kadencja w radzie powiatu. Przeszliśmy przez trudne czasy dzięki zarządowi i poprzednim radom. Zrobię wszystko, by kontynuować to, co było dotychczas w poprzednich kadencjach. Mam pewien dług wobec mieszkańców, pracowników, radnych i chciałbym ten dług oddać ciężką pracą. Dużo jest przed nami wyzwań i pracy. Liczę na współpracę z radą bez żadnych podziałów – powiedział starosta Jarosław Tadych, który tę funkcję będzie pełnił trzecią kadencję.

Prezydium zasilą: przewodniczący Marek Chart (KO), który miał kontrkandydata w osobie Andrzeja Chatłasa (PiS) oraz wiceprzewodnicząca Paulina Wenda (KO). Danuta Zalewska (PiS), którą na drugą wiceprzewodniczącą zarekomendował Jarosław Tadych, odmówiła kandydowania.

- Po raz trzeci obejmuję tę funkcję. Zrobię wszystko co w mojej mocy, by jak najlepiej wypełniać obowiązki przewodniczącego. To bardzo duży mandat zaufania. Jestem przekonany, że dzięki państwa pomocy, w następnej kadencji zrobimy jeszcze więcej dla mieszkańców powiatu sępoleńskiego - podkreślił przewodniczący rady Marek Chart.

 • Zarząd powiatu sępoleńskiego będzie pracował w czteroosobowym składzie. Do starosty i wicestarosty dołączą Aleksander Atamański (Przymierze) i Jarosław Dera (PSL).
 • Przewodniczącą komisji rewizyjnej została Iwona Sikorska (PSL), natomiast przewodniczącym komisji budżetu i finansów - Tomasz Fifielski (NPNG).

Kto w koalicji z rządzącymi powiatem? Rozłam w PSL

Jeszcze w kwietniu wśród nowo wybranych radnych zawiązała się koalicja ośmiu osób: pięciu radnych Koalicji Obywatelskiej, dwóch Przymierza Społecznego dla Krajny oraz jednego radnego z trójki reprezentantów Trzeciej Drogi-PSL (Jarosława Dery). Po drugiej stronie barykady stanęło trzech radnych PiS, dwóch z Nasz Powiat, Nasze Gminy i dwóch z Trzecia Droga-PSL. Dotąd PSL tworzyło koalicję z rządzącą Platformą Obywatelską. Teraz dwóch z trzech reprezentantów PSL się wyłamało.

Taki układ miał odzwierciedlenie w głosowaniu przy obsadzaniu kluczowych funkcji w radzie powiatu i wyborze władz i zarządu. Wszystkie bowiem kończyły się stosunkiem głosów 8 do 7.

Skład Rady Powiatu Sępoleńskiego 2024-2029:

 • Jarosław Tadych (KO)
 • Marek Chart (KO)
 • Andrzej Marach (KO)
 • Leszek Marach (KO)
 • Paulina Wenda (KO)
 • Aleksander Atamański (Przymierze)
 • Radosław Burdon (Przymierze)
 • Danuta Zalewska (PiS)
 • Andrzej Chatłas (PiS)
 • Krzysztof Wilgosiewicz (PiS)
 • Iwona Sikorska (Trzecia Droga-PSL
 • Jarosław Dera (Trzecia Droga-PSL)
 • Paweł Toczko (Trzecia Droga-PSL)
 • Tomasz Fifielski (NPNG)
 • Kacper Sosnowski (NPNG)

Zobacz zdjęcia z sesji inauguracyjnej Rady Powiatu Sępoleńskiego:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska