Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Simone de Beauvoir w 106. rocznicę urodzin GOOGLE dało DOODLE

oprac. mw-g
Simone de Beauvoir w 106. rocznicę urodzin GOOGLE dało DOODLE
Simone de Beauvoir w 106. rocznicę urodzin GOOGLE dało DOODLE GOOGLE DOODLE (zrzut ekranu)
Simone de Beauvoir, czy właściwie Simone Lucie Ernestine Marie Bertrand de Beauvoir - pionierka współczesnego feminizmu drugiej fali a życiowo partnerka Jean-Paul Sartre'a została dziś ukazana przez GOOGLE DOODLE z okazji 106. rocznicy urodzin.

Urodzona 9 stycznia 1908 roku Simone de Beauvoir, już od czasów szkolnych wyróżniała się wybitną inteligencją i niezwykłym talentem pisarskim.

Simone, mimo iż wychowana w tradycyjnej pobożności katolickiej, w wieku 14 lat doszła do wniosku, że Bóg nie istnieje. Przyjęła światopogląd ateistyczny, za co była potępiana przez rodziców, którzy uznali jej styl życia za "niemoralny" i rozwiązły". Zdecydowany wpływ na ukształtowanie się światopoglądu tej słynnej feministki był fakt, iż jej ojciec, adwokat Georges de Beauvoir podkreślał smutny dlań fakt, iż zamiast syna urodziły mu się dwie córki.

Przeczytaj również: Czarny PR-gender krąży nad Polską

Podczas studiów na Sorbonie Simone de Beauvoir poznała Jean-Paula Sartre'a. I choć z czasem stali się kochankami, nigdy się nie pobrali. Sartre od początku wyraźnie zaznaczył, że nie jest zainteresowany monogamią. Odradzał to również Simone.

W 1931 Simone de Beauvoir nauczała w liceum w Rouen. Tam zaprzyjaźniła się z jedną ze swoich uczennic, Olgą Kossakiewicz. Z czasem Sartre i Beauvoir wynajęli dla Olgi pokój - to był początek i "tria" - zostali kochankami. Później dołączył do nich jeszcze Jacques-Laurent Bost.

W 1943 de Beauvoir opublikowała swoją pierwszą książkę "L'Invitée". Opisała w niej kuriozalny "czworokąt uczuciowy". Książka okazała się jednocześnie wielkim sukcesem i gigantycznym skandalem. Jednocześnie usunięto de Beauvoir z zawodu nauczycielki z powodu związku homoseksualnego z jedną z jej uczennic.

Zaczęła pracę w radiu a wraz z Sartre'em i Albertem Camusem założyli gazetę "Les Temps modernes". Stała się sławna i bogata, odbyła liczne podróże. Podczas jednej z nich, do USA, zakochała się w pisarzu Nelsonie Algrenie. Została pochowana z pierścionkiem podarowanym przez niego.

Czytaj również: Ksiądz Dariusz Oko w Bydgoszczy: - Genderyzm jest jak marksizm
Druga książka Simone de Beauvoir ukazała się w 1949. "Druga płeć" (Le Deuxième sexe) okazała się jej najważniejszym dziełem. Oczywiście prócz sukcesu towarzyszył jej skandal - kościół rzymskokatolicki umieścił to dzieło na Indeksie ksiąg zakazanych. "Druga płeć" stała się jednym z głównych dzieł drugofalowego feminizmu. Na jej podstawie ufundował się nurt feminizmu egzystencjalnego.

Zobacz też: Bp Mering do proboszczów: nie ma obowiązku odczytania z ambon listu ws. gender

Często cytuje się jej słowa: "Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi".

Największy skandal wywołały poglądy de Beauvoir na temat macierzyństwa (sama nigdy nie chciała mieć dzieci), aborcji (której kilkakrotnie się poddała) oraz małżeństwa (porównała je do prostytucji).

Zmarła w 1986. Została uroczyście odprowadzona przez tłumy kobiet i pochowana obok Sartre'a na cmentarzu Montparnasse w Paryżu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska