
Jaka jest skuteczność szczepionki?
Według danych producenta skuteczność szczepionki po pierwszej dawce (po 12 dniach) wynosi 60 proc. Po drugiej. dawce – 82,4 proc.
Ostatnio AstraZeneca coraz bardziej pozytywnie zaskakuje. W piśmie "Lancet" opublikowano badania, z których wynika, że stwierdza się 76 proc. zmniejszenie zachorowań objawowych między 22 a 90 dniem po podaniu pierwszej dawki. I aż okrągłe 100 proc. redukcji ciężkich przypadków Covid-19.
Inne doniesienia wskazują, że przeciwciała neutralizujące zaobserwowano u 100 proc. uczestników badań już w 14 dniu po otrzymaniu drugiej dawki.
Im dłuższy odstęp między dawkami, tym większa jest skuteczność szczepionki. Z badań przeprowadzonych w Oxfordzie wynika, że mniej niż 6 tygodni odstępu między dawkami daje 55 proc. skuteczności, a przy trzech miesiącach odstępu przekracza ona 80 proc.
Co ciekawe, sama pierwsza dawka po trzech miesiącach daje 76 proc. skuteczności.

Johnson&Johnson
Z czego się składa?
Szczepionka zawiera adenowirus (typ 26) z sekwencją kodującą glikoproteinęS wirusa SARS-CoV-2. Wytwarzana jest w linii komórkowej PER.C6 TetRoraz za pomocą technologii rekombinacji DNA. Produkt zawiera organizmy modyfikowane genetycznie (GMO).
Ponadto w szczepionce znajdują się substancje dodatkowe: alkohol etylowy, chlorek, wodorotlenek, cytrynian sodu, 2-hydroksypropylo-ß-cyklodekstrynę (HBCD), kwas cytrynowy, jednowodny, kwas solny, polisorbat 80.
Jak działa?
Adenowirus 26 przenosi materiał genetyczny, który powoduje wytwarzanie przez nasze komórki białko wypustkowe koronawirusa. Białko S to nie wirus, więc nie może wywołać choroby. Organizm, w reakcji na białko S zaczyna wytwarzać odporność. Ta sama technologia wykorzystana została do stworzenia szczepionki przeciw wirusowi Ebola.
Dla kogo?
Szczepionka przeznaczona jest dla osób dorosłych od 18 roku życia.

Kto nie powinien się zaszczepić?
Przeciwwskazaniem jest na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tej szczepionki.
W przypadku kobiet w ciąży zaleca się zastąpienie produktu Johnson&Johnson jedną z dwóch szczepionek opartych na technologii mRNA (Pfizer, Moderna).
Kiedy szczepienie trzeba odroczyć?
Powodem odroczenia szczepienia jest ostra ciężka choroba przebiegająca z gorączką lub ostrym zakażeniem. Występowanie łagodnego zakażenia i niewielkiej gorączki nie jest powodem do odroczenia szczepienia. Osoby, które przechorowały Covid-19 powinny odczekać na zaszczepienie od 3 do 6 miesięcy.
Jak długi powinien być odstęp między dawkami?
Preparat Johnson&Johnson to szczepionka jednorazowa.

Skutki uboczne?
Europejska Agencja Leków badała związek między zaszczepieniem preparatem Johnson&Johnson a bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi. Były one podobne do przypadków po zaszczepieniu produktem AstraZeneca. Ostatecznie uznano, że "Korzyści ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych".
Do częstych skutków ubocznych, wymienianych przez producenta, należą
● ból, opuchlizna lub zaczerwienienie skóry po wkłuciu
● zmęczenie
● ból mięśni
● gorączka
● mdłości
Nieco rzadziej pojawiają się:
● zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
● dreszcze
● bóle stawów
● obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
● kaszel
● gorączka
Do tego - tak jak po podaniu preparatów Pfizera i Moderny - bardzo rzadko mogę występować silne reakcje alergiczne. Należy także zwrócić uwagę na możliwe objawy zakrzepicy po podaniu szczepionki.Są to:
● trudność w oddychaniu, płytki oddech
● ból klatki piersiowej
● obrzęk nóg
● uporczywy ból brzucha
● uporczywy ból głowy
● niewyraźne widzenie
● krwawe wybroczyny pod skórą