- Stu maszerujących turystów to rzeczywiście imponujący widok - mówi Krzysztofa Krupińska - kierowniczka trasy. - W kompletnej grupie maszerujemy jednak bardzo rzadko. Każdy ma swoje tempo, swój rytm. Praktycznie wszyscy spotykamy się tylko w zwiedzanych obiektach oraz na miejscu kolejnego biwaku.
Impreza rozpoczęła się 5 lipca i potrwa do 20 lipca. Turystów pieszych można spotkać na 6 trasach pieszych środkowej i północnej Wielkopolski. Najdłuższa, licząca 300 kilometrów trasa - tak zwana "Piastowska" wiedzie przez kilka miejscowości powiatu żnińskiego. Rajdowicze codziennie pokonują 20-30 kilometrów. Idą jednak "na lekko" - bagaż wiezie ciężarówka.
- Nocujemy na polach namiotowych i biwakowych. Pierwszy nocleg na Pałukach mieliśmy w Gąsawce, kolejny w Rogowie - dodaje K. Krupińska. - Z Pałuk idziemy dalej do Gniezna i Szamotuł, gdzie musimy się zameldować 19 lipca, w przeddzień zakończenia rajdu.
Na trasie zaplanowano wycieczki dodatkowe m. in. do Konina, Lichenia, Lądu oraz Inowrocławia i Strzelna. Podczas zwiedzania Pałuk nie mogło też zabraknąć wizyt w Biskupinie, Wenecji i przejażdżki kolejką wąskotorową.
Oprócz typowo rekreacyjno-poznawczego waloru, rajd jest też okazją do zdobycia cenionych w turystycznym środowisku odznak - "Turysta Przyrodnik", Wielkopolskiej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej "Przyjaciel Wielkopolski", odznaki "Szlakami Powstania Wielkopolskiego", czy też odznak o zasięgu lokalnym - "Turysta Ziemi Konińskiej" i "Pałucka Odznaka Krajoznawcza".
Śladami Piastów
Michał Woźniak

Uczestnicy rajdu odwiedzili wczoraj pałuckie muzea. Do weneckiego skansenu kolei wąskotorowej dotarli ciuchcią.
Niemal 100 turystów w wieku od 2,5 do 74 lat przemaszerowało wczoraj trasą Gąsawska - Gąsawa oraz Wenecja -Biskupin Rogowo. Piechurzy to uczestnicy XLIV Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego - najważniejszej imprezy PTTK w Polsce.