Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladowcy już myślą o grze miejskiej. Ich pomysły są wyjątkowe

(KL)
Aleksander Knitter
Co słychać u Śladowców? Sporo się u nich dzieje. bo realizują duży projekt.

Mateusz Wedmann jest moderatorem artystycznym, a Łukasz Kawka zastępcą przewodniczącego rady projektu. Od gimnazjum działają w Śladowcach, choć już uczą się w chojnickich szkołach - Mateusz w Technikum im. Stefana Bieszke, a Łukasz w Technikum nr 2. Są już trochę "na wylocie". Ich wielką pasją jest muzyka. Grają także od lat w tym samym zespole "Serotonina". Dla Mateusza muzyka jest głównym celem, ale wie, że musi mieć też plan "B". - Ja podobnie - mówi Łukasz. - A jak się nie uda, to pomyślę o logistyce - moim aktualnym kierunku w technikum.

Ale Śladowcy nadal to silny magnes. Obaj cieszą się, że ostatnio dołączyli do nich młodsi koledzy. A dzieje się wiele. Są po ekscytujących warsztatach w Bydgoszczy. Miały związek z jednym z projektów - grą miejską. Trzeba będzie wybrać konkretną fabułę - z historycznym tłem, który pozwoli odkryć miasto od nowa.
Ostatnio składali trzy rowery - pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu. Były trzy grupy - piętnaście osób. Założenie jest takie, że te rowery będzie można w Kamieniu wypożyczyć. Były też sobotnie, bardzo pouczające zajęcia, jak konserwować rowery, jak zadbać o nie, by służyły użytkownikom na lata. Chłopcy mówią nam o idei współpracy - mimo różnicy wieku uczestników grupy (jest to nawet kilka lat) - wszyscy się świetnie rozumieją.

Pytamy, czy mają poczucie, że Śladowcy ich ukształtowali. - Tak, oczywiście - mówią. - Ta grupa to współpraca, wspólne działanie, a nie indywidualizm, którego cechą jest rywalizacja. U nas jest fajna integracja, która pozwala nas spoić w grupę.
Łukasz i Mateusz mówią, że właśnie wytyczane będą szlaki rowerowe i kajakowe. To kolejny element projektu "Stacja turystyczna Kamień", który dostał dofinansowanie z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Równać szanse". - Przetestowaliśmy już sami te szlaki rowerowe - mówią. - Teraz trzeba je opisać w folderze.

Finał projektu w 2016 r. Śladowcy mają wiele zasług. Młodzi uczą się, że pamięć historyczna jest ważna, jednocześnie mają w grupie najlepszą lekcję bycia obywatelem i solidarności z innymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska