- Uważam, że poprawnie jest mówić "otworzyłam", "otworzyłem", "otworzono", a mój kolega twierdzi, że należy mówić "otwarłam", "otwarłem" - pisze pani Agnieszka. - Która forma jest poprawna?
- W istocie oboje państwo, jak to bardzo często bywa, mają rację. Mówimy i "otwarty", i "otworzony" - częściej "otwarty" oczywiście, ale gdy na czynność otwierania czy otworzenia zwracamy uwagę, to "otworzony" powiemy. Tak że tu pewne różnice są. Ale już w niektórych formach, "otwarłem - otworzyłem", "otwarł - otworzył", już tej różnicy nie dostrzegamy. "Otwarł" jest trochę dawniejsze - dziś, kiedy mówimy "otworzenie" i "otwarcie", to już różnicę widzimy. "Otwarcie" w rzeczownikowym ujęciu to jest coś uroczystego - nie powiemy o uroczystym "otworzeniu" instytucji na przykład, a powiemy o jej "otwarciu".
Ale "otworzenie" to także forma, która mogłaby się pojawić. Od formy "otworzyć", która jest czasownikiem dokonanym, mamy dokonaną także formę "otwarłem" i również dokonaną formę "otworzyłem". Obie te formy są poprawne, spierać się oczywiście można, ale w tym przypadku oboje państwo mają rację.