Tajniki warsztatu drukarza
Muzeum istnieje od 2004 roku. Mieści się – uwaga - w dawnym kościele. Od 1565 roku gotycka świątynia była ewangelicka, wcześniej przez 300 lat rzymsko-katolicka. Funkcji sakralnej została pozbawiona w latach 20. XX wieku. Od tego czasu popadała w ruinę.
Na szczęście została uratowana przez Fundację Świątynia Sztuki. To ona dba o to, by zwiedzający wychodzili z muzeum z porcją wiedzy i wielu ciekawostek. Zwiedzać można trzy działy: drukarski, papierniczy i piśmienniczy. Oprócz tego można brać udział także w warsztatach, podczas których można m.in. poznawać tajniki warsztatu renesansowego drukarza.
Drukarska rewolucja
Dziś w muzeum znajdują się unikatowe w Polsce prasy drukarskie. Druk to oczywiście wynalazek Johannesa Gutenberga. Powstanie czcionki drukarskiej zrewolucjonizowało świat.
- Niektórzy uważają, że rok 1440, w którym wynaleziono prasę drukarską jest datą graniczną średniowiecza i renesansu. Od tego czasu książki były znacznie tańsze, dostęp do wiedzy stał się łatwiejszy, idee przenikały w przestrzeni znacznie szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Zaczęła się era komunikacji masowej, która trwale zmieniła strukturę społeczeństwa – opowiada Rafał Godziemski.
Tym razem przygotowuje…
Dziadkowe kabanosy podane z pomidorami i pieczarkami
- Dziadkowy kabanos PROSIACZEK
- Olej do smażenia
- Łyżka posiekanej cebuli
- Ząbek czosnku
- Pestki dyni
- Pieprz ziołowy CYKORIA
- Sól morska CYKORIA
- Pieprz kolorowy CYKORIA
- Majonez Pomorski Extra OCETIX
- Natka pietruszki
- Papryka wędzona CYKORIA
- 2 pomidory
- 3 pieczarki
- Starty ser śmietankowy
- Kilka oliwek
Sos
- Oliwa z oliwek
- Olej
- Musztarda sarepka OCETIX
- Natka pietruszki
- Pieprz kolorowy CYKORIA
- Sól morska CYKORIA
- Ząbek czosnku
- 2 łyżki octu winnego
- Łyżeczka miodu
Odcinek powstał we współpracy z: