Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Sokół" zagrzewał do działania

Jolanta Młodecka
To było w Osięcinach towarzystwo znane i akceptowane. Byli najsilniejszą organizacją pod względem materialnym. Mieli kasę, mogli działać.

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" to pionierska organizacja wychowania fizycznego, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. "Sokół" działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i potem w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany po II wojnie światowe i zakazany w PRL.

"Sokół" i "Strzelec" - dla ojczyzny

Znane i zasłużone dla naszej historii było też Towarzystwo Sportowo-Gimnastyczne "Strzelec" - organizacja o charakterze paramilitarnym, założona pod koniec 1910 roku w Krakowie przez Eugeniusza Kiernika. Władze austriackie oficjalnie zalegalizowały ją 1 grudnia 1910 roku.

W chwili wybuchu I wojny światowej członkowie Towarzystwa "Strzelec" wraz z członkami Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich zostali zmobilizowani i utworzono siłę zbrojną. Początkowo były to kompanie kadrowe, a od 16 sierpnia 1914 roku Legiony Polskie, na czele, których stanął Józef Piłsudski.

"Sokół" popularny w Osięcinach

"Dziennik Kujawski" z 19 marca 1938 r. podaje, że Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", działające od 1928 r., było najprężniej działającą organizacją w Osięcinach. W marcu 1938 r. odbyło się walne zebranie, które otworzył przewodniczył Marian Libera.

Na początku zebrania uczczono pamięć zmarłego członka i prezesa - Jana Mirosławskiego, ziemianina z Kościelnej Wsi. Obszerne sprawozdanie z działalności zarządu złożył prezes Teofil Ossowski. Ze sprawozdania wynikało, że działalność towarzystwa była bardzo dobra. Między innymi 14 druhów wysłano na zlot do Katowic, a w Osięcinach odbyło się szereg imprez. "Sokół" był najsilniejszą organizacją pod względem materialnym. Członkowie stowarzyszenia dysponowali kasą w wysokości 6 tys. 152 zł i 59 gr.

Do Stowarzyszenia należało 26 członków czynnych i 39 członków wspierających. Budżet na rok 1938 zamknął się sumą 750 zł. W związku z przypadającą 10 rocznicą istnienia organizacji uchwalono jednogłośnie zakupić sztandar, którego do tej pory nie było. Na zakończenie zebrania dokonano uzupełnienia składu Zarządu. W miejsce zmarłego Jana Mirosławskiego wybrano Feliksa Rosiaka. "Sokół" był w Osięcinach organizacją znaną i akceptowaną.

W archiwach zachowała się fotografia przedstawiająca przemarsz drużyny. W kolumnie w maszerują: Zygmunt Mantaj, Artur Arndt, Feliks Rosiak. Po lewej stronie kolumny znajduje się budynek starej do 1929 r. szkoły powszechnej z 1929 r. To ten budynek ze zwieńczonymi oknami i drzwiami na półokrągło, kryty dachówką. Patrząc w tył maszerującej kolumny, tuż przed widocznym drzewem, znajduje się mały budynek aresztu gminnego - tzw. "koza", obecnie już nieistniejący.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska