Wybieramy Sołectwo Roku
Łącko to mała, licząca nieco ponad 200 mieszkańców, wieś w gminie Pakość. Wieś powstała przed 1230 rokiem jako Lanschsco należące do biskupa włocławskiego. W latach 1828 – 1946 Łącko należało do rodziny Roemerów po których pozostał zespół dworski z 4 ćw. XIX w z parkiem krajobrazowym. Na terenie parku zachowały się aleje lipowa, kasztanowa i brzozowa. Za pomnik przyrody uznane są „cztery dęby łąckie szypułkowe” na półwyspie liczące 300-400 lat, ponadto 33 wspaniałe dęby szypułkowe, które tworzą „MAŁY ROGALIN” .- pomniki przyrody, których wiek określany jest na 350 lat
Powierzchnia ogólna sołectwa to 529,8 ha w tym gruntów ornych 224,2 ha, łąk 75,1 ha, lasów 164,1 ha (największy kompleks leśny w Gminie Pakość), wód 6,2 ha oraz nieużytków 13,6 ha.
Na terenie kompleksu leśnego w 2004 r. ustanowiono 6 użytków ekologicznych. Wszystkie one są bagnami o powierzchni od 0,27 do 4,71 ha.
Na terenie sołectwa działają dwa większe przedsiębiorstwa tj. producent drutu litego do spawania stali niskostopowych i drobnoziarnistych oraz firma zajmująca się projektowaniem i wykonawstwem w zakresie wzmacniania podłoża gruntowego.
Głównym motorem napędowym wsi Łącko są licznie działające organizacje pozarządowe takie jak: Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Łącko, Koło Gospodyń Wiejskich w Łącku, Yacht Klub Polska Inowrocław z przystanią żeglarską , Polski Związek Łowiecki ze strzelnicą myśliwską, Leśna Baza Łącko z miejscem biwakowym na terenie dawnego Harcerskiego Ośrodka Obozowego.
Sołectwo ściśle współpracuje ze Szkołą Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Pakości stawiając sobie za główne cele realizację programu, mającego na celu aktywną edukację ekologiczno-łowiecko-przyrodniczą dzieci i młodzieży gminy.
Z zabytków należy wymienić Zespół dworski z przełomu XIX/XX wieku oraz zadbany Park z końca XIX w. o pow. 4,85ha.
____________
warto zadbać o swoją prezentację
w plebiscycie - można dodać zdjęcia
i opis lub zaktualizować dane
____________
Czytaj więcej o plebiscycie