To doskonały sposób na lekcje języka polskiego - zdecydowanie ciekawsze od tych, spędzonych za szkolną ławą. Uczą się ci, którzy organizują i ci, którzy przychodzą. Wystawa nie jest bowiem li tylko prezentacją eksponatów, których zresztą przygotowano całą masę (aż 150, za źródło posłużyły Zbiory Specjalne Biblioteki Wojewódzkiej). Co ważniejsze jednak, wystawie towarzyszy pokaz fragmentów filmu "Nad Niemnem", prelekcja i występ artystyczny.
Głównymi "mózgami" przy takich okazjach są zawsze panie z biblioteki szkolnej: Maria Janowiak i Maria Borkowska. Udzielają się także uczniowie. To oni przygotowują prelekcję i oprawę muzyczną. Na przykład Marta Zdziebłowska, uczennica klasy IV śpiewa pieśń ze słowami Marii Konopnickiej "Ty pójdziesz górą, a ja doliną". Prelekcję przygotowują uczniowie klasy Ic o profilu humanistycznym, prowadzonej przez prof. Izabelę Świtalską-Deliktę: Agnieszka Drozdowska, Anna Kumińska, Paweł Jurkowski i Michał Idczak. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko w swojej szkole - tylko w zeszłym tygodniu zwiedziło ją siedemset osób, w tym pensjonariusze domu dziennego pobytu z bydgoskich Kapuścisk oraz młodzież z Zespołu Szkół dla Dzieci i Młodzieży Niedosłyszącej i Niesłyszącej. - To prawdziwe oblężenie - mówi Izabela Świtalska-Delikta. - Nic jednak dziwnego. Mamy na przykład dwa eksponaty, który pochodzą z 1881: "Widma" Orzeszkowej i "Z przeszłości" Konopnickiej. Pozostałe książki to w większości wydania przedwojenne. Jest też kilka wydań obcojęzycznych. Poza tym nasi uczniowie włożyli w przygotowanie programu naprawdę sporo serca.
Sposób na polski
(ach)

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Wystawy literackie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 to już tradycja. Tym razem szkoła pokazała wielkie damy pozytywizmu: Elizę Orzeszkową i Marię Konopnicką w ekspozycji: "Niepospolite kobiety niepoetyckich czasów".