Sprawdzian szóstoklasisty. Odpowiedzi, arkusze, pytania wkrótce na pomorska.pl

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Sprawdzian szóstoklasisty 2015.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Grzegorz Dembiński
Dziś szóstoklasiści zmierzyli się z testami z polskiego, matematyki i języka obcego. Sprawdzian szóstoklasisty - 1.04.2015. Odpowiedzi, arkusze, pytania na naszej stronie.

Sprawdzian szóstoklasisty już dziś - 1.04.2015

Wyniki dzisiejszego sprawdzianu są szczególnie ważne dla uczniów, którzy wybierają się do szkół z pierwszych miejsc w rankingach.

Do tych gimnazjów nie jest łatwo się dostać. Kandydaci muszą nie tylko dobrze napisać sprawdzian, ale też wykazać się odpowiednimi ocenami i osiągnięciami. Niekiedy chętni muszą zaliczyć dodatkowy test. Tak będzie m.in. w Gimnazjum Dwujęzycznym nr 4, działającym przy IV LO w Toruniu. Jest to jedyne w województwie gimnazjum z językiem francuskim. - Dzieci, które starają się o przyjęcie do szkoły, piszą test kompetencji językowych - wyjaśnia Małgorzata Białek, dyrektor obu placówek. - Ponieważ naukę języka francuskiego zaczynamy od zera, sprawdzian ten ma określić predyspozycje uczniów do nauki języków obcych.

Sprawdzian Szóstoklasisty 2015 - odpowiedzi, arkusze, test [język polski, matematyka]

Przeprowadzenie podobnego testu planuje Gimnazjum Akademickie w Toruniu. - Od września uruchamiamy klasę dwujęzyczną z językiem hiszpańskim - wyjaśnia Adam Makowski, wicedyrektor ZS UMK Gimnazjum i Liceum Akademickiego. - Pozostałe dwie klasy to matematyczno-fizyczna i przyrodnicza. W gimnazjum i liceum pracujemy z uczniami zdolnymi. Pozwalamy im na rozwijanie pasji, zdolności. Nikt nie jest omnibusem, nie może być dobry ze wszystkiego. Czasem z jakiegoś przedmiotu trzeba "odpuścić".
Oprócz wyników egzaminów dla szkół ważna jest tzw. Edukacyjna Wartość Dodana. To wskaźnik, który mówi o tym, czy szkoła stwarza uczniom dobre warunki do rozwoju. - W naszym regionie jest wiele placówek, które mają wysokie EWD, a wyniki egzaminów - przeciętne - mówi Ewa Ludwikowska, nauczyciel konsultant w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli. - Jestem przeciwna wszelkim rankingom, bo na obraz szkoły składa się wiele czynników.

Dzieci do dzisiejszego sprawdzianu musieli przystąpić. To warunek ukończenia szkoły. Egzamin rozpoczął się o godz. 9. Pierwsza część, na którą złożą się zadania z języka polskiego i matematyki, potrwała 80 minut. - Poziom uczniów w większości szkół przeważnie jest zróżnicowany - mówi dr Jolanta Piekarska, polonistka z Zespołu Szkół w Jeżewie. - Z roku na rok dzieci mają coraz uboższe słownictwo, coraz mniej czytają. Szwankuje też umiejętność składania wypowiedzi, choć uczniowie znają jej formę.

Sprawdzian Szóstoklasisty online. Odpowiedzi i pytania wkrótce na pomorska.pl [1.04.2015]

Podobne wnioski wypływają z Diagnozy Umiejętności Szóstoklasistów, które Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadził w grudniu 2014. Eksperci stwierdzili m.in., że dzieci mają również problemy z ortografią i interpunkcją.

Test z języka obcego odbył się po raz pierwszy. - Dobrze, że go wprowadzono - mówi Adrian Sajna, germanista i wicedyrektor ZSO nr 6 w Bydgoszczy. - Dzieci od pierwszej klasy podstawówki uczą się języka obcego. Warto sprawdzić, na ile go opanowały.

Obawy budzi matematyka. - Myślimy, czy dzieciom wystarczy czasu i energii na rozwiązanie najtrudniejszych zadań, które są zamieszczone jako ostatnie - mówi Hanna Kujawa, matematyk z SP 56 w Bydgoszczy. - Podczas próbnego sprawdzianu poprosiliśmy dzieci, aby zaczęły od matematyki. Przyznały, że lepiej rozwiązywało im się zadania. - Dzieci wciąż dobrze radzą sobie z typowymi zadaniami, a gubią się przy tych bardziej skomplikowanych - mówi Ewa Ludwikowska. - Trzeba spojrzeć na zadanie jako na całość i bardzo dokładnie czytać polecenia. To konieczne, aby udzielić właściwej odpowiedzi.

CENTER Publiczne szkoły w regionie z najlepszymi wynikami egzaminu gimnazjalnego: | Create infographics

Sprawdzian szóstoklasisty - odpowiedzi

ZOBACZ odpowiedzi i arkusze SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY 2015 w serwisie EDUKACJA

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie