W 1931 roku w Płocku
Powiaty z województwa kujawsko-pomorskiego znajdujące się w diecezji płockiej to: Rypin, Skępe, Tłuchowo, a także cześć powiatu golubskiego.
Jezus Miłosierny objawił się św. Siostrze Faustynie Kowalskiej w obranie "Jezu ufam Tobie" w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku, w roku 1931.
Dokładny program uroczystości:
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w Środę Popielcową, a zakończą w niedzielę. Oto ich d
- 22 lutego - Środa Popielcowa - 92. rocznica objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie w Płocku - całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu;
- Msze św. o godz. 6.30 i 17.00.
- 23 lutego - Rekolekcje wielkopostne „Co to znaczy zaufać?” w ramach obchodów
- 92. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego - ks. Teodor Sawielewicz;
- 17.00-21.00 Msza św z nauką rekolekcyjną; konferencja, uwielbienie Najświętszego Sakramentu, różaniec;
- 24 lutego - Rekolekcje wielkopostne „Co to znaczy zaufać?” - ks. Teodor Sawielewicz;
- 17.00-21.00 Msza św z nauką rekolekcyjną; Droga Krzyżowa, uwielbienie Najświętszego Sakramentu, różaniec;
- 25 lutego - Rekolekcje wielkopostne „Co to znaczy zaufać?”- ks. Teodor Sawielewicz;
- 18.15 - Czuwanie nocne: konferencja, uwielbienie Najświętszego Sakramentu, różaniec, Msza św. o 24.00 - ks. Teodor Sawielewicz;
- 26 lutego (niedziela) – godz. 12.00 - Uroczysta Eucharystia z racji 92. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego. Śpiewać będzie chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.
- 26 lutego -15.00 Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia;
- W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czyli 26 lutego, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będą też sprawowane Msze św. o godz. 8.00 oraz 17.00.
Zapalmy światło miłosierdzia - akcja
Wierni mogą też wziąć udział w akcji „Zapalmy Światło Miłosierdzia i pomódlmy się o pokój na świecie”, a więc 22 lutego o godz. 19.00 w oknach swoich domów, przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach, zapalić podczas modlitwy świecę. Koordynatorem akcji jest Leszek Brzeski, prezes Parafialno-Uczniowskiego Klubu „Viktoria” przy parafii św. Józefa w Płocku, radny Rady Miasta Płocka.
Życiorys św. s. Faustyny Kowalskiej
Święta s. Faustyna Kowalska (1905-1938) w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Od początku pobytu w zakonie była „obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej”. W 1930 r. św. Faustyna zamieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, spędziła w nim lata 1930-1932. Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego, w obrazie „Jezu ufam Tobie”.
Wydarzenie to tak opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-1938: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /.../. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.
S. Faustyna usłyszała też życzenie, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego. Wola Pana wypełniła się, gdy powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, a Papież Polak wprowadził nowe święto kościelne - Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
„W myślach przemierzam ten świetlisty szlak, na którym św. Faustyna Kowalska przygotowywała się do przyjęcia orędzia o miłosierdziu - szlak od Łodzi i Warszawy, poprzez Płock, Wilno po Kraków” - te słowa wypowiedział papież Jan Paweł II, który 30 kwietnia 2000 roku w Rzymie wyniósł na ołtarze siostrę Faustynę.
Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Odwiedzają je pielgrzymi z Polski i całego świata, rocznie około 14-15 tysięcy osób. W ciągu minionych 10 lat w miejscu pierwszego objawienia modlili się pielgrzymi z 74 krajów. Od 2015 roku trwa kompleksowa rozbudowa sanktuarium.
