Ludzie czytają to, co piszę

Podczas promocji poprzedniej książki Srtanisława Raginiaka (pierwszy z lewej) w urzędzie gminy w Grucie
(fot. Maryla Rzeszut)
Zbiegają się dwa jubileusze naszego, grudziądzkiego literata: 25-lecie pracy twórczej i 20. z kolei jesień poetycka, organizowana przez niego wspólnie z Biblioteką Miejską.
Ćwierć wieku to szmat czasu. Warto było poświęcić tyle lat literaturze? - Patrząc wstecz myślę, że mam powody do literackiej satysfakcji. Głównie dlatego, że to co piszę, jest czytane. A to, jak mówi mój mistrz prozy Wiesław Myśliwski, jest najważniejsze. Pisania nie traktuję jako sprawy życia i śmierci - tłumaczy Stanisław Raginiak. - Zapisuję to, co uważam za ważne. I tak rodzą się tomiki poezji, książki prozatorskie.
Najnowsza książka - "Tęcza nad Grutą" (spora, liczy ponad 200 stron), już trafiła do druku w Wąbrzeźnie. Jest to rzecz o mieszkańcach, trochę historii, refleksji i retrospekcji na temat różnych ludzkich spraw.
Jej promocja zaplanowana jest na 22 sierpnia o godz. 15 w urzędzie gminy w Grucie.
Debiutuje we Włoszech - tomikiem 10 wierszy
Na początku września we Włoszech ukaże się tomik z 10 wierszami Raginiaka.
- Wybrałem do niego 10 moich najpiękniejszych wierszy o kobiecie i miłości. Tomik "Poesie - Wiersze" ukaże się w języku włoskim i polskim - informuje. - Wydaje go renomowana oficyna LietoColle w mieście Como, w ramach cyklu tomików. Co roku ukazuje się tam jeden tomik z wierszami wybranego poety. Tym razem moimi.
Pewną stabilizację i możliwość dalszego rozwoju literackiego dał Raginiakowi powrót na wieś. Pochodzi z mazurskiej wsi i w Grucie znalazł odpowiedni grunt.
- W ostatnich kilku latach jedną z najważniejszych rzeczy dla mnie jest to, że pracuję w Grucie - przyznaje. - Tu dobrze czuję się wśród ludzi. Dzięki nim i przyrodzie odnajduję swój dawny, mazurski świat. Rezultatem tego duchowego powrotu jest książka, która ukaże się za kilka dni. Zapisałem w niej kawałek swojego życia w realiach gruckich.
Będzie w niej co nieco i o Grudziądzu.
Czym jest dla Stanisława Raginiaka pisanie? - To coś takiego, co jest w człowieku i czasami musi się on "wyspowiadać" z przeżyć, doznań, krzywd i radości - wyznaje. - 25 lat to już kawałek czasu i jestem przekonany, że literacko nie zmarnowałem nawet jednego roku.
Podkreśla też: - To bardzo ważne dla każdego człowieka, aby pozostawił po sobie ślad na ziemi, choćby najmniejszy.
Benefis - 26 września
Podczas Grudziądzkiej Jesieni Poezji (25-27 września) w bibliotece odbędzie się benefis Stanisława Raginiaka, z okazji 25 lat pracy literackiej.
XX Grudziądzka Jesień Poezji i Ogólnopolskie Warsztaty Poetyckie:
* Chętni do udziału w warsztatach powinni do 10 września złożyć trzy wiersze w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów lub przesłać je na adres: [email protected]
Do podpisanych imieniem i nazwiskiem utworów należy dołączyć krótką informację o sobie (wiek, wykształcenie, ewentualny dorobek literacki) i adres zwrotny. Kontakt i informacje: tel. 56-46- 202-01, e-mail: [email protected].
* O zakwalifikowaniu na warsztaty poetyckie zdecyduje wartość literacka wierszy. Osoby zakwalifikowane powiadomione zostaną o tym do 20 września.
* Warsztaty, w ramach Grudziądzkiej Jesieni Poezji, odbędą się w bibliotece przy ul. Legionów od 25 do 27 września. Koszt dojazdu, noclegu i wyżywienia pokrywają uczestnicy.
* Prof. literatury Zbigniew Chojnowski, poeta i prozaik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Stanisław Raginiak poprowadzą Jesień Poezji i warsztaty.
Gazeta Pomorska objęła patronat nad XX Grudziądzką Jesienią Poezji i XIX Ogólnopolskimi Warsztatami Poetyckimi Grudziądz 2015.
Czytaj e-wydanie »